fbpx
WordPress Nedir

WordPress Nedir?

WordPress nedir? sorusu web tasarım konusu hakkında merakı olan kişilerin sık sık sorduğu sorulardan bir tanesidir. WordPress bizlere öncelikli olarak bir yazılım alt yapısı sağlamaktadır. Tasarımcıların yaptıkları tasarımların bu alt yapıya entegre edilmesiyle de ortaya hem yazılım hem de son kullanıcı yani görünüm açısından mükemmel web siteler ortaya çıkmış oluyor. 

WordPress Nedir?

WordPress Nedir? konusunu bir özetten ziyade daha derinlemesine incelemek gerekirse detayları görseller ile göstermemiz gerekmektedir. Fakat özetlemek gerekirse WordPress bizlere sıfırdan kodlasak günlerimizi hatta belki de aylarımızı alacak yazılımı, dosya sistemlerini ve üst düzey güvenlik önemlerinin yazılmış halini tamamen ücretsiz olarak sağlayan bir şirket ve bir proje ismidir. 

Bu dosya sistemini gerekli aşamaları geçerek indirebilirsiniz. Bu işlemden sonra bu sistemleri web sitenize kurup bunun yanı sıra aynı zamanda profesyonel bir tasarımcıdan veya pazar yerlerinden bir tasarım satın alıp (Teknik olarak “WordPress Tema, WordPress Ücretsiz Tema” gibi isimleri bulunmaktadır.) alt yapınız ile basit birkaç tıklama hamlesiyle ortaya profesyonel bir web sitesi çıkartabilmektesiniz.  

Bu sayede firmalara ya da uzmanlara para ödemek zorunda kalmazsınız. Fakat anlatıldığı kadar basit olmayan ve tema yükleme esnasında, içerik girişi esnasında, ayarları düzenlemeniz gereken kısımlarda bilginizin derecesi oldukça önemlidir. WordPress sistemi çok basit olarak tanımlansa da komplike bir sistemdir ve bilmeniz gereken onlarca opsiyonel bilgi bulunmaktadır. Bu bilgileri sizlere farklı içerikler ile sık sık vereceğim fakat bu yazımızda öncelikle bu sistemi nasıl indirmeniz gerektiğini anlatacağım. 

“WordPress İndir” Mantığı Nedir?

WordPress indir mantığı biraz öncede bahsetmiş olduğum gibi ücretsiz ve eşsiz bir sistem olmasından kaynaklı olarak sektör içerisinde kült bir tabire dönmüştür. Hemen “WordPress indir” kur gibi basit temellere sahip olduğundan web site kurmak isteyenlerin aklına hemen ortaya çıkmış olan bu kült tabir gelmektedir. 

Şimdi dilerseniz öncelikle WordPress sisteminin web sitesini ziyaret ederek konuyu derinleştirme işlemine devam edelim. Hemen WordPress.org yazısının üzerine tıklayarak web sitesine bir göz atın ve tekrar içeriği okumak için bu sayfaya geri dönüş yapın. 

WordPress Nedir? sorusuna cevaben girebileceğiniz ilk internet sitesi görselde görünmektedir.

Yukarıda bulunan görselde görmüş olduğunuz gibi sizleri genel olarak mavi ağırlıklı renk tonlarına sahip bir site karşılamış olacak. Bir domain ve hosting sahibiyseniz ikinci olarak yapmanız gereken WordPress resmi web sitesinden gerekli alt yapı dosyalarını indirmek için sağ üst kısımda bulunan mavi bit kutu olan “Get WordPress” butonuna tıklamak olmalıdır. 

Bu butona tıklandığında sizleri aşağıda ki gibi bir sayfa karşılayacaktır. 

Bu ekrandayken hemen “Dowland WordPress 5.4.1” butonuna ya da hemen altında minik olarak yazılmış olan ve uzantısı Tar.gz olan linke tıklayabilirsiniz. Mavi ve büyük olan butona tıkladığınız da sizleri 

Bu şekil de bir görsel karşılayacak olup otomatik olarak sol altta wordpress dosya yapısı inmeye başlamış olacaktır. Sahip olduğunuz İnternetin hızına göre dosya inme işlemi tamamlanacaktır. Bu sırada ben de Türkçe olan muhtemelen sizde yabancı dilde olacak olan bu kısımda sizlere sunulan linkleri ziyaret edebilir ve merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. 

WordPress Site Kurma

WordPress Nedir?, WordPress Site Kurma, WordPress Template gibi tabirler sektör içerisinde oluşmuş hatta hemen her biri kendi içerisinde bir sektöre dönüşmüş olan tabirlerdir. Bu tabirlerin genel anlamları bilindiğinde basit bir WordPress site kurma işlemi kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. 

İçerik Yönetim Sistemi CMS Nedir? İçeriğine geçiş yapmanız için tıklanabilir banner görseli.

WordPress sistemlerin en büyük gücü ücretli onlarca sistemin ve tasarımın bulunduğu gibi bir o kadar da ücretsiz sistemlerin bulunmasıdır. Bir WordPress sistemi kurabilmek için sahip olduğunuz bir temanın bulunması gerekmektedir. Bu temalara ilgili uzmanlardan veya pazar yerlerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Site kurmak için WordPress kullanmanız gerektiğini öğrendiniz. Peki E-ticaret yapmak için şirket kurup kurmamanız gerektiği hakkında bir bilgi sahibi misiniz? Dilerseniz gelin 2022 Yılında E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi? konusuna sizler için kapsamlı bir rehber hazırladığım içeriğime göz atın. 

1 thought on “WordPress Nedir?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.