fbpx
WordPress-Maximum-Upload-File-Size-Hatası

WordPress Maximum Upload File Size Hatası

WordPress alt yapısı ile çalışılırken sisteme tema, üçüncü parti yazılım ya da başka bir eklenti yüklenmek istenildiğinde WordPress maximum upload file size hatası şeklinde bir uyarı ile karşılaşılması durumu, dosya yükleme limitinin aşıldığı anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda limitlerin yükseltilmesi sorunların çözülmesini sağlayacaktır.

WordPress Max Upload Size Çözümü İçin Boyutu Öğrenmek Önemlidir!

WordPress birçok tema ve eklenti içeren bir internet uygulaması olarak web sitesi oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. WordPress kullanılarak yapılan sitelerde yüksek MB’lı dosyalar yüklenilmek istendiğinde WordPress maximum upload file size hatası çıkabilmektedir. Genellikle dosya boyutları 2MB ile 150 MB arasında olmaktadır.

Hostinginizin En Büyük Dosya Boyutu Nasıl Öğrenilir?

Sık sık karşınıza çıkan ve sizleri bunaltmış olan WordPress maximum upload file size hatası engellenebilmek için bilgi ister. Bu bilgide sizlere ya hosting firmanızın teknik destek hattından ya da WordPress panelinizden birkaç basit işlem sonucunda gelir. Gelin bu bilgiyi hiç hosting firmanız ile iletişim kurmadan nasıl öğrenebilirsiniz ona bakalım.

Var olan upload max file size boyutunu öğrenmek için;

  1. Web sitenizin WordPress Paneline giriş yapın.
  2. Sol kısımda bulunan ortam sekmesine bir kez tıklayın ve yeni sayfanın yüklenmesini bekleyin.
  3. Karşınıza çıkan sayfanın en üs kısmında yeni ekle seçeneğini görünecek.
  4. Görünen o minik dikdörtgen butona tıklayın.
  5. Karşınıza çıkacak olan “Yüklemek için dosyaları sürükleyip bırakın.” ifadesinin biraz altında “Yüklenebilecek en büyük dosya boyutu: 128 MB.” gibi bir ifade göreceksiniz. Bu ifade sizde daha az ya da yüksek olabilir.
Görselde WordPress ortam sekmesinden hosting firmasının verdiği maksimum limit kısmı görünmektedir.

WordPress’te limit arttırabilmek için farklı seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan ilki hosting sağlayıcısını kullanmak olacaktır. Hosting panelinizden dosya yönetici benzeri herhangi bir uygulama ile ve web sitenizin dosya yapısına giriş yapıyorsunuz.

İsmi “.htaccess” olan dosyayı herhangi bir sorun olmaması için bilgisayarınıza indiriyor ve bir not defteri veya yazılım geliştirme editörü ile açıyorsunuz. Dosya çok kısa olduğu için bir miktar aşağı kaydırdığınızda hemen görebileceğiniz alt alt birkaç kod bloğu bulunacaktır.

Bu dosya üzerinde “php_value upload_max_filesize” kuralı uygulandıktan sonra PHP maksimum dosya boyutunun yükleme sınırının arttırılabilmesi mümkündür.

Dosya boyutu artırma işlemleri adım adım.

WordPress Maximum Upload File Size Artırma İşlemleri (Adım Adım)

Bu kuralları değiştirirken bilmeniz gereken bir nokta bulunuyor. Bazı hosting firmalarına ya da .htaccess dosya yapısına göre bahsettiğimiz kod blokları bazen iki satır bazen dört veya üç satır olabiliyor. En çok dikkat etmeniz gereken kısım genelde ilk iki satır olan kısımdır. Genellikle bir rakam yazar ve yanında “M, MB” gibi kısaltmalar olur. Bu kısaltmalara sahip yapıları yükseltmek sorununuzun çözülmesine yardımcı olacaktır.

NOT: Aşağıda tüm işlemeler birbirinin devamı değildir. Uyguladığınız herhangi bir teknik işe yaramazsa içerikte bulunan diğer tekniği denemenizi öneririm.

Berkay Ağlar

Yapıştırılacak Kod Yapısı

Herhangi bir sorun yaşamamak adına sizler aşağıda yazmış olduğum kod bloğunu yine aşağıda olan görselde, sarı ile boyadığım kısma direk yapıştırın. Bu işlemden sonra dosyayı kayıt edip tekrar dosya yapınıza yüklemeniz gerekecektir.

“php_value upload_max_filesize 128M
php_value post_max_size 128M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300”
Düzenlenmesi gereken .htaccess dosya yapısının iç görünümü.

Php.ini Dosyasını Düzenleme

Bir diğer limit arttırma yöntemi arasında yer alan yöntem ise php.ini dosyasını düzenleme yöntemidir. Ancak WordPress VPS’de barındırıyorsa bu en uygun yöntemler arasındadır. Hosting sağlayıcılarının çoğunluğu “php.ini” dosyası üzerinde düzenlenme yapılmasına olanak tanımamaktadır.

Bir kod editörü kullanırken Php.ini Dosyasını Düzenleme işlemi anı ekran görüntüsü.

Paylaşılan hosting ise php.ini dosyasında değişiklikler yapabilmek için hosting destek ekibi ile iletişime geçilmesi tavsiye edilmektedir. php.ini dosyası düzenlenerek belli kuralların girilmesi gerekmektedir:

“upload_max_filesize = 128M
post_max_size = 128M
max_execution_time = 300”

Wp-config.php Dosyasını Düzenlemek

WordPress’de yükleme sınırını artırmanın bir diğer yolu da “wp-config.php” dosyasını düzenlemek olacaktır. Dosya yöneticisi ya da FTP istemcisi üzerinden WordPress dosyalarına eriştikten sonra “wp-config.php” dosyasındaki satır sonuna

 define('WP_MEMORY_LIMIT', '128M');

eklenmesi gerekmektedir.

Örnek editör kullanıldığı için otomatik renklendirilmiş bir limit artırma kod bloğu

Yüklenebilecek En Büyük Dosya Boyutu 12 MB Mi?

Birçok hosting sağlayıcısının izin verdiği belirli MB yükleme limitleri bulunmaktadır. Yüklenebilecek en büyük dosya boyutu olarak 12 MB ve daha üzeri yükleme yapılmak istenildiğinde WordPress maximum upload file size hatası ile karşılaşılabilmektedir. WordPress Upload limitleri arttırılarak istenilen dosyaların yüklenilmesi sağlanabilmektedir.

WordPress Upload Limitini Arttırmak

WordPress içerisinde barındırdığı medya yükleyicisi sayesinde yüklemek istenilen dosyaların kolay bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır. Azami dosya boyutu ise 8 MB olarak sınırlandırılmıştır. Ancak dosyalar yüklenilmek istendiğinde WordPress maximum upload file size hatası çıkabilmektedir. Böyle bir durumda limitlendirmenin yükseltilmesi gerekmektedir.

Bunun için ilk olarak müşteri panelinden “hizmetler” sekmesinden “hizmet listesi” sekmesi tıklanmalıdır. İşlem yapılmak istenen hosting paketinin sağ tarafındaki “Yönet” butonu tıklandıktan sonra sol menü üzerinden “cPanel’e Bağlan” sekmesi tıkanmalıdır. Burada bulunan “Dosya Yöneticisi” sekmesi tıklandığında bir dizin sayfası açılacaktır. Dizin sayfasında “public_html” klasörüne giriş yapılarak klasör içerisinde bulunan “wp-config.php” dosyasına sağ tıklayarak “Düzenle” seçeneği butonuna tıklanmalıdır.

Son olarak da dosya içerisinde boş alana “define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘128M’);” yapıştırılması ve ardından da değişikliklerin kaydedilmesi gerekmektedir.

1 thought on “WordPress Maximum Upload File Size Hatası”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.