fbpx
WordPress-Admin-Şifresini-Değiştirme

WordPress Admin Şifresini Değiştirme

WordPress admin şifresini değiştirme sık sık karşılaşılan ve ikinci tekniğin bilinmeyen ve yapmakta zorlanılan bir duruma ithafen söylenen bir konudur. Bildiğiniz gibi bir WordPress web sitesini düzenlemek için admin paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Bu panele www.seninsiten.com/wp-admin, www.seninsiten.com/admin veya www.seninsiten.com/wp-login şeklinde girilebilmektedir. 

WordPress Admin Şifresini Değiştirme

Bu url’e girdiğimizde karşımıza şu şekil de bir ekran çıkmaktadır. 

Bu içeriğimizin konusu olan kısım tamda buradan sonra başlıyor. Bu kısma geldiğimizde giriş yapamazsak ne olur? Veya şifremizi biliyoruz bu ekrandan şifreyi doğru girdik fakat şüğhelendiysek? Şifremizi içeriden kaldırabilir miyiz?

WordPress admin şifresini değiştirme iş ve işlemi için bir üst fotoğrafta görünen kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Bu girişi yaptıktan sonra aşağıda ki gibi sol dikey panelde kullanıcılar sekmesini bularak üzerine gelip tüm kullanıcılar kısmına giriş yapmanız gerekir. 

Yukarıda ki adımı gerçekleştirdiğinizde karşınıza yeni bir ekran çıkacaktır. Bu ekran da WordPress alt yapısını ilk kurduğunuzda karşınıza çıkan admin şifre ve kullanıcı adının ortaya çıkardığı “User” yani admin bilgileri görünür. Sizler kendiniz farklı kullanıcıları da aynı ekran üzerinde alt alt görebilirsiniz. 

Birazdan paylaşacağım görselde oklarla gösterilmiş düzenle seçeneğine tıklayacaksınız. 

Bu ekrandan sonra karşınıza çıkan ekranda aşağı doğru kaydırmanız gerekmektedir. Bu işlemi de yaptıktan sonra karşınızda parola oluştur yazan bir ekran çıkacaktır. Bu butona tıklandığında size otomatik ve üst düzey güvenli bir şifre verecektir. Fakat sizler o kısım üzerinden istediğiniz şifreyi de yazabilirsiniz. 

WordPress Admin Şifresi Değiştirme (phpMyAdmin)

İçeriğimin en başında asıl en büyük sorun olan şifreyi unutma sorununu işlemek istemedim. Diğer durum bir sorun değil kişisel istek üzerine şifre değiştirilmesi adına kullanılabilir bir tekniktir. 

Asıl büyük sorun WordPress Admin Şifresi Değiştirme bir nevi hack işlemi gibi olan tamamen şifreyi unutma ile alakalı bir durum. Peki admin paneli şifresini unutursanız ne olur?. Hemen hosting paneliniz de CPanel’e giriş yapmanız gerekir.

CPanel’e Giriş Yapmak

Hosting panelinizin herhangi bir yerinde Cpanel yazar oradan giriş yapınız. Eğer hosting panelinizde Cpanel butonu yoksa cPanel giriş sayfasına gitmek için siteadi.com/cpanel yazarak daha kolay geçebilirsiniz. 

Benim hosting panelimde en sağda gördüğünüz gibi kolaylık olması açısından phpmyadmin butonu da konulmuş. Ben dilersem buradan direkt olarak geçiş yapabilirim.

PhpMyAdmin’e Giriş Yapmak

Phpmyadmin’e bir şekil de ulaştığınızı varsayalım. Sol sütunda birden fazla alt alta yüksek ihtimalle yabancı isimli kelimeler göreceksiniz. Bu kısımdan sonra tablolar kısmına gelmelisiniz. 

User Tablosunu Bulmak

User yazıp aratmanızı istiyorum. Sayı olarak fazla tablonuz yoksa manuel olarak user tablosunu bulun. Şu şekil de bir görüntü olacaktır. 

En altta olan kısım üzerine tıklayın ve aşağıda ki fotoğrafta göründüğü gibi bir kısımla karşılaşın. Okla işaretlediğim “Pass” kısmında “e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e” md5 şifreleri denilen bir şifre şekilinde bir yazı göreceksiniz. 

Dilerseniz bunu google da md5 çözücü gibi bir araç kullanarak çözebilirsiniz. Veya “ e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e “ bu kodu pass kısmına yapıştırın ve şifreniz 123456 olarak değişsin. 

Bu işlemi de yaptıktan sonra son olarak admin paneline giriş yapın ve yazımın ilk kısmında açıkladığım teknikle şifrenizi daha güçlü hale getirin. İşte WordPress admin şifresini değiştirme işlemi bu kadar kolay. Yapamdığınız da bana ulaşabilir ve yardım alabilirsiniz. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.