fbpx

Tele Satış Eğitimi

Tele satış eğitimi profesyonel kişilere, sektörü hiç tanımayanlara, insanlar ile nasıl iletişim kuracağını kestiremeyenler için tarafımca verilen online bir eğitimdir. Tele satış satış camiasının neredeyse en kolay olduğu mecradır. Satış yapacak kişi gerilmeden potansiyel müşterisini arar olumsuz bir durumda fiziksel saldırıya maruz kalmadan, korku hissiyatına kapılmadan ikna etmeye çalışır.

Fakat Tele Satış konusunda eğitiminiz yoksa satış kapatma olarak kullanılan tabiri tamamlayamaz ve müşteriden ödeme alamazsınız. Tele Satışın en önemli kısmı müşteri telefonu kapatmadan tanımak, tanışmak, ikna etmek ve ödeme için aksiyon aldırmaktır. Tüm bunların telefon kapanmadan yapılması gerektiği için eğitimsiz başarmak oldukça güçtür.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Ben bu online eğitimde neler veriyorum?

Tele Satış Eğitimi İle Müşteriyi İkna Et

Başarılı bir tele satış için temel nokta iyi bir ikna yeteneğine sahip olmaktır. Bunun için de ihtiyaca cevap verebilmek adına iki yöntemi belirlemeniz gerekmektedir.

Bu yöntemler arasında dinlemek ve doğru sorular sormak bulunmaktadır. Müşterileri dinlediğiniz takdirde onları anlayacak ve ihtiyaçlarını belirleyerek satış yapacaksınız. Açık uçlu sorular, görüştüğünüz müşteriyi konuşturmaya yönelik sorulardır. Böylece yoruma dayalı bir cevap almanız mümkün olacaktır.

Kapalı uçlu sorular ise cevabı sadece evet ya da hayır olan sorulardır. Kısa ve net, yoruma kapalı cevaplar alınmasını sağladığı için genellikle kullanılmaktan kaçılan soru tipleridir.

Tele Satış Teknikleri

Tele satış eğitimi içerisinde sizlere aktardığım tekniklerde doğru adımları atmak bu süreçte başarılı olmanızı sağlayacaktır. Doğru adımları atabilmenin en önemli altın kuralı ise aramalardan önce mentörlerden destek almak ve gerekirse sektörünüze özel konuşma metni yazdırmaktır.

Arayacak olan personelin ses tonu, mimik kullanımı, ikna ediciliği şöyle dursun size özel olarak yazmış olacağım konuşma metinleriyle günde iki üç satış yapmanız oldukça muhtemel. Peki bu metni yazdırmazsanız ya da eğitimi almazsanız ne olur? Hangi alanlarda hata yapabilirsiniz? Dilerseniz gelin hemen bu konuyu maddeler halinde ele alalım.

Tele Satış’ın Altın Kuralları!

Tele Satış Eğitimi aldığınızda ezbere konuşmak yerine müşteriyi anlama becerisini kazanmış olursunuz. Genel olarak bakıldığında arama yapan personellerin müşteriyi anlamaya çalışma yetisi çok gelişmemiş olur. Personelin amacı satış yapmak / Prim kazanmak odaklı olduğu için şirketlerin öncelikle personelin motivasyonunu artırıcı Proaktif çalışmaların yapılması gerekmektedir.

 1. Öncelikle doğru kişi ile görüştüğümüzden emin olmamız gerekmektedir. Fakat kişinin isim bilgisi bulunmuyorsa konuya başlamadan hemen önce ismi sorularak adıyla hitap edilmesi gerekmektedir.
 2. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de zamanı doğru kullanmak olacaktır. Hepimizin vakti değerlidir ve bu yüzden arama yapmadan önce neler konuşmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.
 3. Hızlı bir şekilde konuşmak söylediklerinizin anlaşılmamasına neden olacaktır.
 4. Ezbere konuşmalar yapmak fark edileceği için karşı taraf bakımından sıkıcı olarak algılanacaktır.
 5. İhtiyaçları belirlemek ve o ihtiyacı yaratmak da oldukça önemlidir. Genellikle ihtiyaç doğrultusunda satın alma işlemleri yapılmaktadır.
 6. Eğer satılmak istenen bir hizmet ise faydalarından bahsetmek ihtiyaca yönelik soru işareti oluşmasını sağlayacaktır.
 7. Kullandığınız kelimeler satışını yapmak istediğiniz konuya uygun olmalıdır.
 8. Gerekli görüldüğü takdirde referans kullanmak da müşteriye güven verecektir. Görüşme sonlandırılırken mail adresi mutlaka alınmalı ve yazılı halde ifade ettiklerinizi müşteriye iletmelisiniz.

Yukarıda bulunan sekiz madde Tele Satışta neredeyse hayat kurtaran ve dikkat edilmesi gereken kurallardır. Peki bu kuralları uygulayarak müşteri ödeme yapma aşamasına kadar nasıl getirebilirsiniz?

Sonuca Ulaşmanızı Sağlayacak Adımlar

Tele satış esnasında atmanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar genellikle “Satış Kapama” adı verilen işlemin başarılı bir şekil de yapılmasına yardımcı olur. Böylelikle müşteri sadece ikna edilmiş olarak kalmaz ödeme konusunda harekete geçirilmiş olur. Peki bu adımlar nedir? Gelin bir önceki maddelerimde olduğu gibi bu kısmı da daha kolay anlaşılabilir olması için maddeleyelim.

 • Canlı bir ses tonu kullanarak kampanyanın faydalarından ziyade faydalanılmadığı takdirde nelerin kaybedilebileceği anlatılmalıdır.
 • Kampanya süresinin kısa bir zaman için geçerli olduğu belirtilmelidir. Sahip olamama düşüncesi sahip olma isteğini dürtecektir. Zaman doğru kullanılmalı ve kampanya sayesinde daha karlı olduğu belirtilmelidir.
 • Canlı ses tonunuza istinaden ikna edici ve güven veren bir ses tonu ile kişiselleştirme kuralı kullanılarak bu süreçte yanında olduğu hissiyatı verilmelidir.
 • Etkili bir iletişim sağlamak tele satışın olmazsa olmazıdır. İnsanlar, uzun süre telefonda tanımadıkları biriyle fikirleri olmadıkları bir ürün ya da hizmet hakkında bilgi almak istememektedirler. Bu nedenle etkili bir konuşma ile zamanı iyi değerlendirmek gerekmektedir.
 • Görüştüğünüz kişiye saygı uyandırmalı, güven vermelisiniz. Telefonda dikkatini çekmeyi becerebilmelisiniz. Kısa ve etkili konuşmak ise insanların yararına olan konuyu dinlemesini sağlayacaktır.
 • Hiçbir zaman görüşmeyi yaptığınız müşteriye emir vermemek gerekir. Tehdit, eleştiri, yargılama yapılmamalı, nasihat verilmemelidir. Konu dışı konuşmalardan kaçınmalı ve sürekli bir şekilde arama yapmaktan da kaçınılması tavsiye edilmektedir.
 • Görüşmelerde farklı hitaplarda bulunulmamalı, hanım ya da bey gibi hitaplar kullanılmalıdır. Genel olarak telefonda her daim uygulanması gereken belirli nezaket kuralları olarak telefonda satışta da mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Telefon üzerinden satış yapmanın amacı ürün ya da hizmetleri kaliteli bir şekilde insanlara satmaktır. Tele satış alanında başarılı olmak için işi kendiniz için yaptığınızın farkında olmanız gerekmektedir. iç motivasyonunuzu sağlayarak başarmak adına güçlü nedenlerinizi bulduğunuz takdirde hedefinize ulaşmanız mümkün olacaktır.

İçeriğim de bahsetmiş olduğum teknikleri ve daha fazlasını uygulamalı olarak Tele Satış Eğitimi adı altında vermekteyim. Sizde firmanız için satış yapmak ve bunu elinizde bulunan telefon datalarıyla yapmak istiyorsanız bana ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.