fbpx

Snob Etkisi Nedir?

Snob etkisi içerisinde olan bireyler, fiyatı herhangi bir nedenden dolayı düşen hiçbir ürünü almak istememe, daha pahalı olan ürünü seçme veya düşük olan fiyatlı ürünü kullananlar ile dalga geçen kişilere verilen psikolojik durum/davranış ismidir. Bu etki oldukça güçlü bir etkidir. Çoğu zaman kitleler arasında toplu hareket edilmeye aynı zamanda sür psikolojisini oluşturmaya da neden olur. 

Snob Etkisi Markalar Tarafından Bilinçli Mi Oluşturuluyor?

Snob etkisi eski zamanlarda görülmeyen psikolojik bir etkiydi. Geçmişte bir firma, üretmiş olduğu bir ürüne fiyat verebilmesi için tamamen kalite, masraf ve personel organizasyonu ile doğru orantılı ilerlemek durumundaydı. Günümüzde ise bir logo, bir slogan, bir web sitesi veya bir sosyal medya hesabı, markaların ürünlerini daha pahalıya satmaları için yeterli nedenler arasında. 

Bu nedenle günümüzde yeni ortaya çıkmış markalar sosyal medya hesaplarını web sitelerini dijital pazarlama çalışmalarını televizyon ve geleneksel Reklamcılık çalışmalarını aynı anda yaparak kaliteden bazı durumlarda ödün vermelerine rağmen çok fahiş ve yüksek fiyatlar talep edebilmektedirler. 

Snob Etkisi Bir Aşağılık Kompleksidir!

Snob etkisi altında olduğunuzu düşünüyorsanız acilen bir çözüm yolu bulmanız gerekmektedir. Sebebi ise snob etkisinin insanlara kişisel olarak ciddi anlamda maddi ve manevi yaralar açmasıdır. Peki kısa bir maddeleme yapmak istesek snob etkisinin kişiye sağladığı olumsuz konuları nasıl işleyebiliriz. Dilerseniz gelin tüm detayları maddeleri gözlemleyerek inceleyelim.

Snob Etkisi Nedir?

Snob etkisi hakkında merak edilenleri dilerseniz kısaca maddeleyelim. 

  1. Snob etkisi kişiye parası olmasa dahi yüksek miktarlarda para harcatır.
  2. Bazı ortamlarda kişinin kendisiyle dalga geçilmesine neden olur.
  3. Yeni çıkan markaların ürünlerini almadığında anksiyete başlayabilir. 
  4. Psikolojik olarak kişiyi oldukça yıpratır. 
  5. Kendisinden alt seviyede olduğunu düşündüğü kişilere güzel davranmadığı için gelecekte o kişiler ile sorun yaşayabilir. 
  6. Ciddi anlamda kıyafet seçimlerinde dahi ince eleyip sık dokunulmasını gerektirdiğini dikte eden bir etkidir. İnsana herhangi bir yararlı etkisi olmadığı gibi zararlar oldukça uzun ve saymakla bitmeyecek derecededir .

Yukarıda yazmış olduğum maddeler hakkında merak ettiğiniz bir konu için veya snob etkisi hakkında aklınıza takılan herhangi bir konu için beni arayabilir, mesaj atabilir veya sosyal medya hesaplarım üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.