fbpx

SEO Çalışmalarında Garanti Var Mıdır?

SEO çalışmalarında garanti var mıdır? sorusuna cevaben garantiler çok ikna edici pazarlama ve satış araçları olabilir. Bir ürün veya hizmet garantiliyse, ilgilenen bir kitle üyesi kolayca yeni bir müşteri olabilir.

Peki neden? Bir şirket, alıcının memnun kalmaması durumunda para iadesi teklif ederek ürün veya hizmetlerine olan güvenini gösterdiğinde, esasen herhangi bir işlem riskini ortadan kaldırır. Ve müşteriler risksiz satın alma yapmaya daha yatkındır.

Ancak, garantiler yanlış kullanıldığında olumsuz sonuçlar da doğurabilir. Bazı firmalar, müşterilerini satın alma konusunda cazip bir seçenek haline gelmek için bir garanti kavramından bahsedebilir. Ancak bu, sözlerini yerine getirememektir. Ve garantili SEO sonuçları vaat eden ajanslar, aslında bu sözü en büyük ihlal edenlerdendir.

Bu blog yazısı, SEO çalışmalarında garanti var mı ve sonrasında garantili SEO sonuçlarından neden kaçınılması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır:

  • Garantili SEO sonuçlarının, işletmelere katkı sağlamak yerine işletmeleri manipüle etmek isteyen sağlayıcılar tarafından verilen gerçeklik içermeyen vaatler olduğunu anlayın.
  • Bu garantili sonuçların neden arama motorları tarafından itibarsızlaştırıldığını öğrenin; aslında ulaşılabilir değildir; arama motoru politikalarını ihlal edebilir ve web sitenizin sıralamasını ve güvenilirliğini olumsuz etkileyebilir.
  • Güvenilir bir SEO ajansının garantili sonuçlar vaat etmemesi gerektiğini, ancak sıralamalarınızı ve sayfa sonuçlarınızı iyileştirmek amacıyla web sitenizi SEO kurallarına, en iyi uygulamalara ve düzenlemelerine uygun olarak optimize etmek amacıyla uzmanlıklarından faydalanabileceklerini bilin.

Garantili SEO Sonuçları Nelerdir?

Hiç 30 günde beğenmezseniz paranız iade gibi bir başlık gördünüz mü? Öyleyse, garantili SEO sonuçlarının bir örneğini daha önce görmüşsünüz demektir. Aslında, bu garantili SEO hizmetleri, müşterilere hızlı bir şekilde en üst sıralamalar ve arama motorlarında VIP erişim tarzında öncelik vaat ediyor.

Bu teklifler son derece davetkâr ve sonuçları avantajlı gibi görünse de, aslında faydalı bir seçenek değildir.

En iyi ihtimalle, bu olağanüstü vaatlerin hizmetleri sunan bir ajans SEO bilgisinden ve deneyiminden habersizdir. En kötüsü, direk olarak aldatıcı sayılabilmektedirler. Her iki senaryoda da, bu kurumlar muhtemelen sağlayamayacakları sonuçlar vaat ediyor. Ve başlangıçta söz verdikleri gibi müşterinin parasını iade etmeyecekler.

Büyük olasılıkla, sözleşmedeki küçük yazı bu konuyu ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

SEO Sonuçlarını Garanti Edilmemesinin Nedenleri

Bilgili ve deneyimli SEO ajansları asla garanti vermez. Bunun yerine;

  1. Belirli zor noktalarını anlamak,
  2. İş hedeflerini belirlemek,
  3. Bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olacak bir SEO stratejisi geliştirmek,

amacıyla müşterileriyle konuşurlar. Ve bu uzmanların bu ilk tartışmada vurgulayacakları ilk noktalardan biri, SEO’nun bir gecede başarıya yol açmamasıdır. Çünkü SEO zamanla gelişen ve sürekli olark değişen ve değişmeye de devam eden bir süreçtir. Trendler değiştikçe, arama motorları algoritmalarını güncelleme getirdikçe ve mevcut pazarlar değişime uğradıkça, SEO uzmanları yöntemlerini daha faydalı ve uygulanabilir sonuçlar elde etmek için ayarlar.

Deneyimli ve güvenilir bir ajansın asla tercih etmeyeceği bir şey, garantili SEO sonuçları hizmeti vermektir. Böyle bir hizmet vermemelerinin birden fazla nedeni var. Bunlardan bazıları arama sonuçları üzerinde etkisi olmaması ve hatta olumsuz etkilemesi sayılabilir.

Garantili SEO Sonuçlarının Olumsuz Etkileri Olabilir

Ajanslar, garantili SEO sonuçları elde etmek için “black hat” taktiklerini kullandıklarında, genellikle müşterileri için yarardan çok zarar verirler. Bunun nedeni, Google gibi arama motorlarının, sıralama algoritmalarını yanıltamaya çalışan web sitelerine karşı tolerans göstermemesidir.

Arama motorları, aldatıcı taktikler uygulayan web sitelerini keşfettiklerinde, bu siteleri cezalandırır. Bir ceza, bir sitenin web sıralamasını önemli ölçüde azaltabilir veya web sitesinin arama motorundan tamamen kaldırılmasına neden olabilir. Bir site bir kez ceza aldığında, onu bir daha kurtarmaları son derece zordur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.