fbpx

Search Console Nedir?

Search Console internet sitelerimizle ilgili teknik konular için işlem yapabildiğimiz kendimizi Google’a tanıtabildiğimiz ve insanların bizi tanıma süreçlerini izleyebileceğimiz bir araçtır. Bu araç Google tarafından üretilmiş olup kullanıcıların hizmetine tamamen ücretsiz bir şekil de sunulmuştur. Bu araç üzerinde onlarca alanda işlem yapabilmekteyiz. Dilerseniz gelin biraz hangi alanlarda bu aracın bizlere destek olduğunu inceleyelim.

Search Console Üzerinde Yapabildiklerimiz

Bu araç bize neredeyse onlarca alan için hızlı bağlantılar vermektedir. Günlerimizi aylarmızı belki de yıllarımızı alacak analizleri otomatik olarak bizim için tuması bir yana çoğu işlemi daha hızlı yapabilmek adına da bize fırsatlar vermektedir. Bu bağlantıları heme aşağıda sıralayalım.

 1. Mülk Ekleme
 2. Onaylama
 3. Gösterge Paneli
 4. Ayarlar
 5. Arama Konsolu Tercihleri
 6. Site Ayarları
 7. Adres Değişikliği
 8. Google Analytics Mülkü
 9. Kullanıcılar ve Mülk Sahipleri
 10. Onaylama Detayları
 11. İştirakler
 12. Mesajlar
 13. Arama Görünümü
 14. Yapılandırılmış Veri
 15. Veri İşaretleyici (Data Highlighter)
 16. HTML İyileştirmeleri
 17. Site Bağlantıları (Sitelinks)
 18. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar
 19. Arama Trafiği
 20. Arama Analizleri
 21. Siteye Gelen Bağlantılar
 22. Dahili Bağlantılar
 23. Manuel İşlemler
 24. Uluslararası Hedeflemeler
 25. Mobil Kullanılabilirlik
 26. Google Dizini
 27. Dizin Durumu
 28. İçerik Anahtar Kelimeleri
 29. Engellenen Kaynaklar
 30. URL Kaldırma
 31. Tarama
 32. Tarama Hataları
 33. Tarama Verileri
 34. Google Gibi Getir
 35. robots.txt Testi
 36. Site Haritaları
 37. URL Parametreleri
 38. Güvenlik Sorunları

Yukarıda bulunan listelemede görmüş olduğunuz gibi Google tarafından bizlere ücretsiz olarak sağlanan bu hizmet aracının 30 dan fazla ana kategoride hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetlerin altında onlarca buton, analiz rapor ve işlem yapabilmemize onlanak sağlamaktadır.

Search Console Kullanmazsak Ne Olur?

Belki de bu soru milyonlarca seo uzmanının dijital pazarlama uzmanının yada web sitesi sahiplerinin hiç düşünmediği bir konudur. Çünkü teknik insanların hemen hepsi site kurulumu bitmeden Search console yapılandırmalarını Analytics yapılandırmalarını yapar ve işlemlerine ondan sonra devam ederler. Nedeni ise insanlara ulaşmak isteyenlerin bütün stratejileri ve planları bu analiz ve raporlama işlemlerini geçmek zorunda olmasıdır. İnsanların kaç saniye içerisinde sitenizden çıktığını bilemezseniz sitenizi iyi zanneder ve binlerce ziyaretçi kaybedebilirsiniz. Search Console kullanmazsanız Google aramalarında ki performansınızı kolay kolay iyileştiremezsiniz.

Console Kullanmazsak yaşayacağımız sorunlar nelerdir?

 • Google bizi geç fark edebilir.
 • Dolaylı yoldan ziyaretçi kayıpları yaşanabilir.
 • Onlarca basit araçtan mahrum kalarak işlemlerimizi manuel olarak yapmak zorunda kalabiliriz.
 • Potansiyel güvenlik işlemlerini öncede algılayamayabilir yada fırsatları kolayca kaçırabiliriz vs.

Konuyu özetlemek gerekirse ücretsiz sunulan onlarca fırsatı, ziyaretçiyi, potansiyel satışları, marka bilinirliğini ve daha yüzlerce alanda binlerce basitliği kaçırmak istemeyenler için Search Console tam olarak bir biçilmiş kaftan değerindedir. Sizler de bu kaftanı kullanmak istiyorsanız buraya tıklayarak kaftanın büyülü dünyasına adım atabilirsiniz. Kurulumu oldukça kolay kullanımı çok basittir. Neredeyse tüm ayarlar ve açıklamalar Türkçe olup herhangi bir sorun yaşadığınızda bizlere mail atarak destek alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.