fbpx
Plasebo Etkisi Nedir

Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo etkisi nedir? Farmakolojik açıdan bakıldığında ilacın etkisiz fakat etkinin güçlü olduğu bir durumdur. Yani verilen ilaç tableti tamamen boştur fakat kişilere verilen telkinler boş tabletin etkisini oldukça yükseltir. 

Plasebo Etkisi Nedir?

Özetlemek ve daha anlaşılır bir hale getirmek istersek ilacın tıbbi olarak bir etkisi olmamasına rağmen kişilere o ilacı içtiğinde iyileşeceklerine inandıkları için hastalıklarında iyileşmeye yönelik olumlu etkiler olması durumuna verilen isimdir.

  • Kullanılan ilacın etkisi yoktur fakat iyileştirir.
  • Satın alınan ürünün güzel bir yanı yoktur fakat sizi iyi hissettirir.
  • Aldığınız bir ürün size yakışmıyordur fakat plasebo etkisi nedeniyle yakıştığına inanırsınız.
  • İlacın zayıflatma etkisi bulunmaz fakat siz zayıflatma etkisinin olduğuna inanırsınız ve bu nedenle zayıflayacağınızı düşünürsünüz.

Yukarıda yazmış olduğum maddelerin anlaşılabilmesi için Bir Keloğlan çizgi filminden örnek verelim.

Keloğlan adlı çizgi filmde de benzer bir örnek yaşanmaktadır. Keloğlan başarılı bir forvet futbolcusudur ve antrenman esnasında beklemediği bir anda kafasına top geldiğinde bir anda toptan korkan ve hiçbir şekilde futbol oynayamayan bir hale bürünür Keloğlan’ın kirpi arkadaşı dedesine gideceğini ve ona bu konuda bu korkuyu yenebileceği bir iksir hazırlatacağını söyler keloğlan da bu iksiri merakla ve heyecanla beklemeye başlar. 

Dedemiz Keloğlan’a iksir yapmak yerine minik bir şişeye su koyar ve kirpiye bunu Keloğlan’a içirmesini söyler. Keloğlan için önemli bir maç olan yeni maça dakikalar kalmıştır fakat kirpi hala gelmemiştir. Bu durumda üzerine binerek Keloğlan’da sözde iksire çok fazla beklenti oluşur.

Kirpi Keloğlan’a aslında hiç bir işe yaramayacak olan boş suyu içirir ve Keloğlan toptan korkmayan o proesyonel forvet oyuncusu haline yani aslında hiç değişmeyen o eski haline bir anda geri döner.

Bu hikaye örneği sayesinde Plasebo etkisi nedir? dediğinizde Keloğlan çizgi filminde yaşanan bu olayı düşünerek konuyu anlamlandırabilirsiniz.

Görselde Plasebo Etksi Nedir? sorusunu betimleyen bir grafik bulunmaktadır.
Görselde Plasebo Etksi Nedir? sorusunu betimleyen bir grafik bulunmaktadır.

Plasebo Etkisi Pazarlama da Kullanılabilir Mi?

Plasebo etkisi pazarlamada iki ana dal üzerine ayrılmaktadır. Birincisi son kullanıcı ikincisi firma sahipleri. Firma sahipleri genelde hiçbir işe yaramayacak reklam modellerini kendilerince uygulamaya çalışırlar.

Fakat profesyonel olmadıkları için ya da planlı bir şekilde ilerleyemedikleri için reklamlar onların herhangi bir işine yaramaz. Fakat ortaya çıkan Plasebo etkisine kapılarak reklamların işe yaradığını ve satış yapmaya başladıklarını düşünürler hatta buna inanırlar. 

Plasebo etkisi tamamen bir şeyin olmadan oluyormuş gibi görünmesiden ibaret olduğu için bir süre sonra muhasebesel açıklarda yapmaya çalıştıkları bu reklam çalışmalarının etkisiz ve işe yaramadığını kendi gözleriyle gördüklerinde sanki ilk defa görüyormuş gibi şoke olurlar. 

Kişiler Plasebo etkisine kapıldıklarını ne yazık ki fark edemezler. Bu nedenle Plasebo etkisine kapılmadan önce profesyonel bir dijital pazarlama uzmanı, SEO/SEM uzmanı veya bir reklam ajansıyla anlaşıp çalışmalarını önermekteyim.

Görselde Plasebo Etksi Nedir? sorusunu betimleyen bir grafik bulunmaktadır.
Görselde Plasebo Etksi Nedir? sorusunu betimleyen bir grafik bulunmaktadır.

Son Kullanıcıda Plasebo Etkisi

Son kullanıcı genelde farmakolojik olarak satın aldığı ürünlerin bazılarının da bu öfkeye kapılır. Örneğin zayıflama ilacı. Piyasada bulunan bazı zayıflama ilaçları tamamen boş bir etkiye sahip olup herhangi bir zayıflatma işleminde bulunmamasına rağmen kişiler bu ilacı kullandıklarında gördükleri reklamlardan dolayı Plasebo etkisine kapılırlar ve zayıfladıklarına inanırlar. 

  1. Kullandığı ilacın onu zayıflattığını düşünmek.
  2. Giydiği kıyafetin ne olursa olsun onu güzel/yakışıklı gösterdiğine inanmak.
  3. Kullanılan makyaj malzemesinin izlediği fenomenlerdeki gibi üst düzey görünüyor olduğuna inanmak.
  4. Kullandığı ilacın kendisini iyileştirdiğini düşünmek vb.

Yukarıda yazmış olduğum dört madde aslına bakılırsa Plasebo Etkisi Nedir? sorusuna en azından son kullanıcı olarak cevap niteliği taşımaktadır.

Hemen tıkla ve İnsanları ikna etmenin 5 yolu içeriğime göz at!https://www.berkayaglar.com.tr/insanlari-ikna-etmenin-5-yolu/

Pazarlamada ve son kullanıcı olma noktasında Plasebo etkisine kapılmamaya oldukça özen gösterilmelidir. Yazımın içerisinde biraz önce bahsetmiş olduğum gibi kişi Plasebo etkisine kapıldığından haberdar dahi olmayabilir. Bu nedenle yakın bir arkadaşın veya aile bireylerinin birbirlerini takip etmesi ve sık sık uyarması gerekmektedir.

Nedeni ise Plasebo etkisinin amaçları doğrultusunda gereksiz ve yüksek harcamaların yapılabilmesiyle alakalı. Ciddi harcamalara kapılmamak ve kendinizi olduğu gibi kabul etmek istiyorsanız Plasebo etkisine oldukça dikkat etmenizi öneririm.

Bu içeriği daha profesyonel bir kalem olan Vikipedia’dan okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Vikipedia bu içeriği daha çok tıbbi açıdan işlemiş olup ilaçlar üzerinden örneklendirmiştir.

Merak ettiğiniz veya ana sorumuz olan Plasebo etkisi nedir? sorusu hakkında aklınızda halen takılı kalmış bir soru varsa hemen cevaplamak ve soruyu ortadan kaldırmak isterim. Bana bu tür konularda kolayca ulaşabilir ve sorularınızı rahatlıkla sorabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.