fbpx

Olumsuz Düşüncelerle Baş Etmenin 3 Basit Yolu

Hayat iyi yönleri ile kötü yönleri ile de her insanı doğrudan etkilemektedir. İnsanlar hayatlarını kendi tarafında döndüğünü hissederken, hayat insana öğrettiği derslerin hepsi ortaktır. Hayat, insanın kendi hayatındaki düşündüğü olumsuz hislere ya da olumlu hislere nötr bakar. İnsanın hayata geliş amacı bu.

Hayatını olumsuz duygularla savaşarak ve olumlu yönde ilerleterek dünyaya katkıda bulunması için gelmiştir. İnsanın doğasında olması gereken bu. İnsan beyni çok harika bir şey, insanın hayal gücü çok fazla olduğu için olaylara karşı ve gelecek hakkında endişelendiği için beyin kıyamet senaryoları üretiyor.

Aslında bunlar beyin sorunları gidermek çözüm üretme derdidir. İnsan bunun farkında olmadığı için nedensiz karamsar bir ruh haline giriyor ve konfor alanından çıkmak istemiyor. Gene insanı savunma mekanizması böyle bir şey. Birey kendini farkına varmaksızın rahat olduğu yerde konforda boş yere çırpınıyor. İnsan doğası gereği zaten kaos içinde yaşamalı ve kendini kurtarma çabası olarak her türlü sorunu gidermek zorundadır.

Olumsuz düşünceler aslında olumlu, sadece bunun farkına varılması gerek ama gereksiz yere düşünülen olumuz düşüncelerle baş edilmesi gerekir. Çünkü gereksiz yere olan negatif düşünceler insanın boş yere enerjisin tüketmesine ve hareket etmesini engeller. Böylece insan çocukken kurduğu hayallerinden kolayca vazgeçerek sıradan bir hayat sürmeye mahkum olur. İşte olumsuz düşüncelerle baş etmenin 3 basit yolu…

Derin Nefesler Almak

İnsanlar genellikle mantığı ile değil duyguları ile yaşayan bir varlıktır. Günümüze kadar yapılan planların hepsi mantık üzerine yapıldığı için insanlar hep işlerinde mutsuz olmuşlardır. Günümüzde ise artık iş yerlerin hepsi insanların mutlu bir şekilde çalışması üzerine tasarlanıyor.

İnsanların çoğu tepkisel olduğundan dolayı böyle. Bu da insanın gerçeği; modern dünyada insan artık kendisi olmak ve diğer insanlar tarafından değiştirilmeden toplum içinde hareket etmek istiyor. Sonuç olarak insan duygularını tüketmezse çıldırma noktasına gelebilir.

İnsanı günlük hayatı yeterince stresli olduğu için sakin kalmalıdır. Sakin kalmak insana huzur verir ama sakin kalırken de duyguların bastırılmaması gereklidir. Duygular bastırıldığı zaman gereksiz bir zamanda şiddetli bir şekilde ortaya çıkma ihtimali vardır. Bu yüzden mutlu olduğunda, öfkeli olduğunuzda ya da birisine karşı nefret beslediğinizde sakin kalmak için derin nefesler alın.

Derin nefesler almak insanın metabolizmasını hızlandırmasına ve beynin gereksiz ürettiği negatif düşüncelerden arınmasına sebep olur. Ayrıca derin nefesler almak dikkat odağını da artmasına sebep olur.

Bulunduğun Ortamdan Uzaklaşmak

İnsan her zaman aynı ortamda bulunduğu zaman kafası başka yerlere giderek dikkat dağınıklığı ve nedensiz yere yaşama sevincini kaybedebiliyor. İnsanın beyni kendi hayatı için en şekilde çalışır. Beynin en iyi performansı sergilemesi için rahat olması ve kişinin de spor yapması lazımdır.

Yoğun olumsuz duygular hissettiği zaman vücudunuz adrenalin salgılamaya başlar. Adrenalin sayesinde kendinizi panik modunda olmanıza ve kalbinizin hızlı atmasıyla da enerjik bir durumda olabilirsiniz ama çevrenizdeki bir insana patlamamak için bulunduğunuz terk ederek biraz yürüyüşe çıkın.

Yürüyüş yapmakta içinizdeki negatif enerjiyi atmanıza ve sakinleşmenizi sağlayarak mantıklı düşünmenize yardımcı olur. İnsanın mantıklı düşünmesi duygularını kontrol etmesine ve hayatı hakkında olumlu düşünmesine sağlar.

Tekrar Etmek

İnsan sürekli öğrenen ve konfor alanının dışında yaşaması gereken bir canlıdır. Çoğu insan bir şeyi öğrenmek nedir onu bilmiyor. İlk önce öğrenmeyi öğrenmek gerekir. Bunu da yapmak bolca pratik ve tekrar yapmak gerekir. Tekrar insana alışkanlık kazandırır ve alışkanlıklar bilinçaltına da işleyerek bilinçsiz bir şekilde yapmanızı sağlar.

İnsanlar aynı anda birçok şeyle uğraştığından dolayı dikkati sürekli dağınıktır ve dikkatini toparlaması uzun zaman alır. Dikkat dağınıklığın öğrenciler olsun, çalışanlar olsun konu hakkında sürekli tekrar etmek zorunda kalıyorlar. Aynı anda birkaç işle değil, işleri teker teker sıraya koyarak yapılması daha uygun olur.

Hayatta olduğu her şeyin bir zamanı varken, sorumlulukların ve işlerinde yapılma sırası vardır. Bunu bir de sistematik bir şekilde yaparsanız daha iyi olur. Hem stressiz olursunuz hem de verimliliğinizi artırarak harika işler çıkarabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.