fbpx

Kadınlara Sigara İçiren Pazarlama Dehası Edward Bernays Kimdir?

Edward Bernays psikoloji camiasının en tanınan isimlerinden birisi olan Sigmund Freud’un ablasının oğlu yani yeğenidir. Sigmund Freud insan psikolojisi üzerine onlarca kitap yazmış yüzlerce teori ortaya çıkartmış bir düşünürdür. Edward Bernays ise bu düşünürün öz yeğeni olması nedeniyle ondan insan ve insan psikolojisi hakkında onlarca bilgi öğrenmiş ve Amerikaya gelmiştir. 

Kadınlara Sigara İçiren Edward Bernays

Edward Bernays günümüz de en çok kadınları sigara içmeye ikna etmek adına yürüttüğü ve başarıya ulaştığı propagandasıyla bilinmektedir. Kadınların o dönemde sigara içmesinin büyük bir tabu haline gelmiş olması sigara firmalarının ticarette sıçrayış yaşamasına engel olmaktaydı. Dönemin en büyük sigara üretici firmalarından bir tanesi o yıllarda Edward Bernays’den destek istedi. Bernays ise bu durumu önceden anlaşma sağladığı dönemin “Zengin ve Özgür” kadınlarının eline sigaralar vererek yürüyüş yaptırdı. Sonraki zamanlarda bu hareket ve yürüyüş esnasında uygulanan diğer hareketler halkla ilişkiler dünyasında efsaneleşti. 

Aslına bakılırsa bu yürüyüş sadece bir yürüyüşten ibaret değildi. Yürüyüş esnasında Bernays yanan sigaranın ateşini “özgürlük meşalesi” olarak anılmasını hedefledi ve propagandasını tamamen bunun üzerine inşaa etti. 

Sigaranın ateşine yüklenen bu anlam ve yapılan yürüyüş sırasındaki propaganda, gazetecilerin tüm kamuoyuna bunun bir “özgürlük meşalesi” olduğunu lanse etmesi ile beraber zihinlerde kazınmasına yol açtı. Bu sayede kadınlarda sigara satışı artmaya başladı.

Özetlemek gerekirse Edward Bernay’ın yarattığı düşünce özetle şuna çıkmaktaydı, eğer bir kadın sigara içiyorsa, bu onun daha güçlü ve bağımsız olduğunun kanıtıdır.

Tüketim Toplumunun Mimarı: Edward Bernays

Tüketim toplumu uzun yıllar önce yapılan stratejik araştırmalar, planlar ve pazarlama stratejileri ile ortaya çıkarılmış bir toplumdur. Bu toplum içerisinde önce bireye para biriktirmesine neden olacak bir hayal satılır yada borca girmesine neden olunur. Kişi bir nedenden dolayı borç oluşturduktan sonra sürekli yeni bir hayal oluşturularak o hayale ulaşması için destek olunur. Kişi her hayaline ulaştığında yeni bir hayal oluşturulur ve bu döngünün bu şekilde devam etmesi sağlanır. 

Biraz önceki açıklamamıza bir örnek verelim. Kişi bir miktar para biriktirerek Mercedes alır. Aldığı araç daha bir yıl olmadan kendini yenilemiş ve daha fazla bir ücrete satışa çıkarılmış olur. Yani Mercedes alan tüketiciye Mercedes’in bir üst segmenti istemesi, merak etmesi ve satın alma isteğinin tetiklenmesi sağlanır. 

İşte tam olarak Edward Bernays bu tür bir toplumun oluşmasında yapılması gereken propaganda alırım kampanyaların ya da organizasyonların nasıl yapılması gerektiği ile ilgili günümüzde ilk kez çalışmalar yapan bireylerden bir tanesidir.

Edward Kimler İçin Çalıştı?

Peki hakkında belgeseller çekilen kitaplar yazılan Edward Bernays, yaşamı boyunca Freud sayesinde öğrendiği ve öğrenmekle kalmayıp geliştirdiği teknikleri sayesinde kazandığı ün ile kimlerle çalıştı?

Edward Bernays’ın Çalıştığı Bazı Kurum ve Kuruluşlar

 • Amerika’da bulunan şirketlerin faaliyette olan devlet kurumlarının,
 • Tanınmış yada tanımak isteyen politikacıların,
 • Ün kazanmış şovmenlerin,
 • Kar amacı gütmeyen onlarca kurum ve kuruluşun,
 • CIA gibi özel servisler ve daha niceleri

Yukarıda bulunan liste Halkla İlişkilerin atası olan Edward’ın o dönemlerde reklam propagandalarını yaptığı kurum ve kuruluşlardan sadece bazılarıdır.

Yaptığı Propagandaların Bazıları

Edward’ın yaptığı reklam propagandaları kısa sürede çok fazla bilinen ve amacına uyan bir hale geldi. Bunlardan örnek vermek gerekirse,

 1. Domuz pastırması ve yumurtayı Amerika halkının temel kahvaltı ürününe dönüştürme üzerine mükemmel bir propaganda oluşturması.
 2. Soap isimli sabun markasının ürettiği sabunlarla heykel yarışması düzenleyerek bu sabun markasının çok ünlü olmasına neden olması
 3. Biraz önce söylediğimiz “Lucky Strike” isimli sigara firmasının “Amerika Birleşik Devletleri” sağlık bakanlığının, sigaranın insan hayatında ne kadar tehlikeli ve zararlı olduğunu belirtmesinden önce ortaya çıkarttığı propaganda sayesinde sigara firmalarının 2 kat daha fazla sigara satmasına neden olması örnekleri verilebilir.

Öneri! “Ben Devri Belgeseli”

Şuan satın alma kararlarını ne veya kim etkiliyor? Gerçekten bazı şeyleri biz istediğimiz için mi alıyoruz? Yoksa tüm bunlar bir pazarlama stratejisinin bir aşaması mı? Son hani deriz kim ya “Kim bulmuş bunu? Onu bir yakalasam var yaa.” diye, işte bu teknikleri ve stratejileri ilk ortaya çıkarmaya başlayanlardan birisi olan Edward Bernays ile ilgili Türkçe alt yazılı belgesel tamda aşağıda bulunuyor. İzledikten sonra düşüncelerinizi yorumlarda belirtin ve sohbet edelim.

6 thoughts on “Kadınlara Sigara İçiren Pazarlama Dehası Edward Bernays Kimdir?”

 1. Mükemmel bir içerik olmuş. Resmen reklamcılığın dehası Edward bernays mış. Böylece propagandanın önemini görmüş olduk. 🙂

  1. Evet kesinlikle haklısın. Edward Bernays reklamcılığın başlatıcısı bir dehadır. İçeriğim için övgü dolu mesajın için çok teşekkür ederim. Umarım reklam ve reklamcılık ile ilgili ufakta olsa bir aktarım sağlayabilmişimdir. 🙂

 2. Avatar
  MUSTAFA SÜRÜCÜ

  Edward bernays efsane bir kafa yapısına sahip essiz bir insan. Belgesel de ne kadar sapkın fikirleri oldugunu anlatsalarda işinin ehli. Bu icerigi bizimle paylaştığın icin teşekkür ederim Berkay.

 3. Halkla ilişkiler denilince akla hep farklı şeyler gelir ama. Edward Bernay üstadımızın neler yaptığını görünce mantığını algılayabilenlere selam olsun. Çok farklı bir dünya çok farklı bir geçit halkla ilişkiler. Pazarlama konusunda ilerlemek isteyenlerin ben devri belgeselini izlemelerini şiddetle öneririm.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.