fbpx
Dijital İnsan İknası

Halo Etkisi Nedir? Kurtulmak İçin %100 Sonuç

Halo etkisi, kişilerin, şirketin, ürünün ya da markanın olumlu izlenimlerinin, başka alanlardaki düşünceleri veya duyguları olumlu yönde etkileme eğilimi olarak tanımlanabilir. Bilişsel bir önyargıdır.

Bu içeriği sesli olarak dinleyebilirsin!

İlk izlenim, hayatın her alanında her zaman önemlidir. Kimi zaman kapıdan içeri ilk girildiği anda, bir iş görüşmesinde birkaç saniye içerisinde insan kaynakları uzmanları tarafından hemen karar verilebilmektedir.

Mimikler, jestler, beden dili gibi birçok şey ilk izlenimin oluşmasını sağlamaktadır. İlk izlenim, daha sonrasında o kişiyle ilgili olarak temel yargıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu da halo etkisi olarak adlandırılmıştır. Yeni bilgiler edinildikçe o kişi ile ilgili her zaman aynı etkiyi görmeyi sürdürme ihtimali de yüksek olmaktadır.

Halo Etkisi Tarihçesi

Amerika kökenli psikolog Edward Thorndike, 1. Dünya Savaşı döneminde komutanların kendilerine bağlı askerleri ile ilgili olarak bir araştırma gerçekleştirmiştir. Her komutan askerlerine yönelik fiziksel yetenek, zeka ve emirleri uygulama becerileri hakkında geri bildirim yapması istenmiştir. Komutanların, üstün olarak belirttikleri bütün askerlerin yapılı ve yakışıklı olması ve iyi bir nişancı, disiplinli zeki olmak üzere birçok liderlik vasıflarına da sahip olduklarına yönelik bir sonuç çıkmıştır.

Bu da komutanların, askerlerinin sadece bazı özelliklerinin güzel olması nedeniyle etkilendiklerini ve halo adı verilen etkiye kapıldıklarını kanıtlamıştır. Halo etkisine kapılan bütün komutanlar aslında üstün asker olarak kabul ettikleri askerlerin neredeyse sadece bir iki özelliği yani dış görünümleri ve diğer birkaç özellikten dolayı karar verme mekanizmasının manipüle edildiğini anlayamamışlardır.

Fakat uzman psikolog Edward Thorndike aslında gerçek olmayan olumlu özelliklerin tüm özellikler için manipüle edilebildiğini keşfedip bu keşfinin ismini de Halo Etkisi olarak belirlemiştir.

Hayatın her alanında birçoğumuzu etkileyen bir yanılsamadır. Başarılı inanların her daim doğru kararlar aldığı gibi bir düşüncemiz de halo etkisene örnek olarak gösterilebilir.

Eşsiz Bir Yanılgı!

Bunun nedeni de insanların çelişkileri ve de karmaşıklığı sevmesi olarak ifade edilebilir. Kendi içinde tutarlılığı olan nedensellikler üreterek başarılı insan, şirket ya da kurumların bütün olumsuz özelliklerinin görülmemesi ve olumlu özellikleri yöneltmesi bu nedenledir.

Bu temel güdü, insanların tüketim ve marka tercihlerini de etkilemektedir. Çoğunluğun bir markanın ya da bir ürünün tek bir özelliğinin beğenilmesi o markanın ya da ürünün geri kalan bütün özelliklerinin de olumlu algılanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple insanlar, en çok satın alınan markaların her özelliğinin son derece başarılı ve üstün olduğunda hemfikirdirler. Bu yüzden reklamlarda tek bir özellik anlatılarak tüketicilerin etkilenmesi sağlanmaktadır. Tek bir nedenle ikna edilen tüketiciler, geri kalan bütün olumlu özellikleri o markaya yönelteceklerdir.

Böylece olumlu etki yaratan markalar, kötü bir deneyim yaşatırsa, markanın kontrolü dışında olabilecek etmenlere bağlayacaklardır. Ancak olumsuz bir algı, her hatada şirketin her zaman kötü yönetimine istinaden sorumlu tutulacaktır. Bu nedenle marka itibarını olumlu bir şekilde yönetmek son derece önemlidir. Marka ne kadar yüksek bir itibara sahip ise o denli olumlu özellikler tüketiciler tarafından yöneltilecektir.

Sadece markaları değil, kişisel hayatımızda son derece etkili olan, tavır ve davranışların da değerlendirilmesine neden olmaktadır. Tek bir hareket ile başkalarının kendimiz hakkında genellemelere sahip olunmasına neden olunabilmektedir. Aynı şekilde her gün karşılaşan birçok inan birbirini bu etki altında değerlendirmektedir.

Halo Etkisine Uğramamak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Halo etkisi, insan psikolojisinin yapısı nedeniyle bilişsel önyargılara oldukça açıktır. Tutum ve davranışlarımızı etkileyebileceği gibi kararlarımızı da etkilemektedir. Kurumlar, halo etkisinin önüne geçebilmek için kurumsallaşma ve şirketlerin yetenek yöntemini sağlayabilmeleri gerekmektedir. Kurumsallaşamayan firmaların rasyonel kararlar alması mümkün olamayacaktır. İşe alımlarda aranılan nitelikler belirlendikten sonra asla bu konuda taviz verilmemelidir.

Adayların ise ilk izlenimin önemini unutmadan görüşmeye katılmaları ve enerji seviyesinin yüksek olmasına, gülümsemeye ve net, olumlu bir tavır takınmaya dikkat etmelidir. İş görüşmesi esnasında dinsel inanç, yaşam tarzı gibi konulara da girmemeye dikkat etmesi tavsiye edilmektedir.

Halo etkisine kapılmamak konusunu öğrendin şimdi Dijital İnsan İknası Nedir içeriğine göz atmalısın.

Bildiğiniz gibi her içeriğimin sonunda sizlere daha yararlı olabilmek adına bazı çalışmalar yapıyorum. Bu içerik altında yorum yapan herkese çalışmış olduğu şirkette, evde veya özel yaşamında halo etkisine kapılıp kapılmadığını test edeceğim. Etkiyi test edebilmek için olayı sizlerden dinleyeceğim ve alacağım notlar sayesinde yaşadığınız olayı analiz edeceğim.

Yaşadığınız bu olaydan nasıl kurtulmanız gerektiğini veya nasıl fırsata çevirebileceğinizi online eğitim olarak ücretsiz bir şekilde açıklayacağım. Hadi hemen yorum atın ve sıkışıp kaldığınız bu haalo etkisi çemberinden çıkmanız için size yardımcı olabileyim.

Dilerseniz bu içeriği daha detaylı olarak işlemiş olan Temel Aksoy’un kişisel blog sitesinden yani şuraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Berkay Ağlar SEO

Freelancer dijital performans ve dijital insan iknası uzmanı. Yaşadığı tramvatik bir olayın arkasından 6 yıl insan psikolojisini, geleneksel ve dijital pazarlama tekniklerini derinlemesine araştırmış ve bunları tecrübe olarak edinmiş birisi.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Sesli içerik olmasını çok sevdim. Zaman ve etki bakımından daha verimli oldugunu dusunuyorum. Tesekkur ederım.

  2. Böyle birşeyin varlığını daha önce kesinlikle hissetmiştim, okuyunca çok daha açıklayıcı oldu.

    1. Birde bunun tam ters etkisi var Burak bey. İsmi Devil etkisi merak ederseniz araştırmanızı tavsiye ederim. Kısa bir süre içerisinde bende kaleme alacağım zaten…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu