fbpx

E-Ticaret Bütçesi Ne Kadar Olmalı?

E-Ticaret Bütçesi Ne Kadar Olmalı? Çok mu az mı? Gibi sorular arasında az sorusuna evet, az da olsa bir e-ticaret bütçesi gerekmektedir diyerek cevaplandırabilirim. Fakat bu bütçe sizin gözünüzü korkutmamalı çünkü gerekli olan rakamlar olağanüstü basamaklardan oluşmamaktadır.

Fiziki olarak bir mağaza açmaya nazaran çok daha hızlı bir sürede online mağaza açmak mümkündür. Ayrıca, müşterilerinize kredi kartı ile ödeme imkânı sağlayacaksanız sanal pos başvurusunda gerekli olan firma belgelerini hazır etmeniz gerekmektedir.

E-Ticaret Bütçesi Ne Kadar Olmalı?

Henüz başlangıç aşamasında olduğunuzu düşünerek harcamalarınızı minumum düzeye indirmek isteyebilirsiniz. Markanızın adını duyurmak, tanıtımınızı yapmak veya var olan ya da gelecek potansiyel müşterilere ulaşma çabanız olmayabilir.

Böyle bir durumda ortaya çıkacak maliyetler kısaca şunlardır:

 • Sunucu ve alan adı giderleri
 • Kullanılıyor ise ofis kirası
 • Varsa çalışan giderleri ve sigortaları
 • Ürün satışı hizmeti varsa kargo giderleri
 • Ürünlerin muhafazası için depo masrafları
 • E-Ticaret web sitesi maliyeti, SSL sertifikası fiyatı
 • Pazarlama ve SEO harcamaları
 • E-ticaret şirket kurulum giderleri vs. Bu konuyla alakalı sizler için 2022 Yılında E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi? isimli bir rehber hazırladım. Hemen göz atıp bu makaleye geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Girişimler için e-ticaret bütçesi söz konusu olduğunda, sürecin aslında yeni bir mağaza açmaktan veya iş kurmaktan pek de farkı olmadığını söyleyebiliriz.

Birçok işletme, e-ticaret girişimlerini bir web sitesi kurmak kadar kolay düşünür, ancak gerekli tüm maliyetleri planlamazsanız, e-ticaret çabalarınızın başarısını tam olarak göremeyebilirsiniz. Her şeyden önce e-ticaretin ne olduğunu anlamak gerekir.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret sistemi insanların mağaza ya da marketler yerine online bir şekilde hizmetlerin ve teknolojik ürünlerin alınmasına ya da satılmasına imkân veren web siteleridir.

Bir e-ticaret web sitesi sayesinde, bir işletme sipariş alır ve ödemeleri sistem üzerinden kabul edebilir, e-ticaret bütçesi oluşturarak lojistik ve nakliye sistemini yönetebilir. Ayrıca ek olarak müşterilerine online destek hizmetleri sağlayabilir.

E-ticaret sistemi olmadan günlük hayatı düşünmek zor olacaktır. Yiyecekten mobilyaya kadar birçok ürün sipariş ediyoruz; derslere ve diğer online hizmet arayışlarına giriyoruz; müzik, podcast, e-kitap ve film indiriyoruz, İşte bu yüzden e-ticaret internetin demirbaşı haline geldi ve öylede kalacak.

Son yıllarda, e-ticaret, tüketicilerin neredeyse her yerden alışveriş yapmalarını sağlayan akıllı telefonların yükselişinden büyük bir destek aldı. 2021 yılında da bu desteğin rakamsal ifadesi bir hayli yüksek.

E-ticaret Sitesi Nedir?

Geleneksel bir fiziki mağazası ile benzerlik gösteren e-ticaret web siteleri, tüketicilerin ve işletmelerin belirlenmiş bir platformda karşılıklı olarak alım ve satım işlemlerine imkân verir.

Bununla birlikte, e-ticaret ile fiziksel ticaret arasındaki ana fark, e-ticaret işlemlerinin fiziksel bir konumdan ziyade tamamen internet üzerinden online bir şekilde gerçekleşmesidir.

E-ticaret Yoluyla Satılan Ürün Türleri

E-ticaretin dijital amacı, satıcıların, fiziksel bir yerde satılması mümkün olmayan ürünlerin geniş yelpazesini sunmalarına imkân sağlar.

 1. Fiziksel mallar

Giyim, mobilya, yiyecek veya sarf malzemeleri gibi ürünler, bir depoda muhafaza edilebilen somut öğelerdir. Satıcılar, tüketicilerin beğenebileceği, kaydedebileceği veya isterse satın alabileceği e-ticaret sitelerinde ürünleri görüntüler. Satın alma işleminden sonra işletme ürünü müşteriye gönderir.

 1. Hizmetler

E-ticaret siteleri ayrıca danışmanlık, özel ders ve daha fazlası gibi kişisel hizmetleri pazarlamanın  en kolay yoludur. Bir web sitesini kodlamayı öğrenmek veya meditasyon yapmanıza yardımcı olacak deneyimli bir uzman arıyorsanız, online yardım avantajlı olmaktadır

 1. Dijital ürünler

Online kurslar, podcast’ler, müzik, yazılım ve e-kitaplar gibi dijital ürünler, e-ticaret sitelerinde de git gide daha popüler hale geliyor. Dijital ürünlerin yükselişi, talep üzerine becerileri öğrenmenin yeni bir yolu oldu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.