fbpx
e-ticaret

E-ticaret ile Nasıl Kazanılır? %100 Sonuç Var Mı?

E-ticaret ya da açık yazımıyla elektronik ticaret 90lı yılların ortasında internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkmıştır. Ticaret elektronik ortamda yapılması anlamına gelmektedir. Günümüzde birçok kişi internet üzerinden para kazanmak istemektedir. Firmaların açmış oldukları internet siteleri üzerinden satış yapabildikleri gibi kişiler de bir web sitesi kurarak satış yapmış ve de gelir elde etmişlerdir.

Birçok insan artık mağazalara gitmeyi tercih etmedikleri için web siteleri üzerinden alışverişlerini tamamlamaktadırlar. İnternet üzerinden satış yapılırken mutlaka müşteri memnuniyetine de özen gösterilmelidir. Bu hem itibar kazanmanızı hem de farklı birçok potansiyel müşterinin sizi tanımasını sağlayacaktır.

Bu da gelir artışına neden olacaktır. Ne üzerine satış yapacağınıza karar verdikten sonra adımları atmanız en doğru yol olacaktır. Bir mağazaya sahipseniz ya da anlaşmış olduğunuz firmalar var ise internet üzerinden bu sayede ile para kazanabilirsiniz.

E-ticaret ile Nasıl Kazanılır?

E-ticaret modeli ile onlarca farklı stratejiyi kullanarak kazanç sağlayabilirsiniz. Dilerseniz daha akılda kalıcı olması adına bunları maddeleyelim.

  • Bir online mağaza kurarak ürün ve hizmetlerin satışını oradan gerçekleştirebilirsiniz.
  • İndirim ya da kampanyalar yaparak ilk dönemlerde potansiyel müşteri kitlesi sağlayabilirsiniz.
  • Seo çalışmalarına önem vermek ve ürünlerin/hizmetlerin reklamları ya da tanıtımları yapılarak markalaşma sağlanabilmektedir. Bu sayede biraz uzun bir süreç olsa da kazanç elde edebilirsiniz.
  • Markalaşma, satışlarınızı arttırabilir ve böylece piyasaya hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

E-ticaret sayesinde fazlasıyla gelir elde etmeniz mümkündür. İşletmeleri perakendeciler internet üzerinden fazlasıyla iş yapmaktadır. Ürünlerin tedarik edilmesi ve internet üzerinden satılması net kazanç sağlayacak ve çok fazla masraf etmeden işinizi yönetmenizi sağlayacaktır.

Al sat yapılarak birçok satış yapılmaktadır.

Drop Shipping Yöntemi

Drop Shipper kavramı da katalog ürünlerin toptan stoklanması ve talep üzerine müşteriye iletilmesi anlamına gelmektedir. Komisyon üzerine kurulu bir kazanç dengesi bulunmaktadır. Herhangi bir stok bilgisi paylaşımında bulunmadan satış gerçekleştirilmektedir.

Ancak Drop Shipping yaparken kargo ile gönderdiğiniz üründe size ait mağaza bilgilerinizin bulunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle paketleme açısından kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir.

Ürün iadesi ya da değişimi gibi durumlarda ürünü satın aldığınız firmaya güvenin tam olması gerekmektedir. Diğer türlü zarar etmeniz söz konusu olacaktır.

Drop Shipping ile ilgili daha detaylı ve kaliteli bir içeriği okumak benim görüşümün dışında farklı bir kalemi görmek isterseniz Ayhan Karaman’ın “Drop Shipping: Online Satış Yapmanın Kolay Yolu” isimli içeriğine buradan geçiş sağlayabilirsiniz.

E-Ticarette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada çok fazla bulunmayan ürünlere yönelmek avantaj sağlamaktadır. Bu, diğer online satış siteleri ile olan rekabetinizi azaltacaktır. Aynı zamanda onların arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır.

  1. E-ticaret yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu bir şirket açmanızdır. Bu konuyla ilgili yazmış olduğum kapsamlı bir rehber niteliğinde olan 2022 Yılında E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi? makalesine göz atmanızı tavsiye ederim. 
  2. Müşterilerinize iyi bir izlenim bırakmanız ve de güven vermeniz gerekmektedir. Bu sayede markanız daha çok tercih edilecektir.
  3. Ürünlerinizin ve de hizmetlerinizin avantajlı ve farklı yönleri öne çıkmalıdır. Bu, insanlar açısından bir tercih nedeni olarak değerlendirilecektir.
  4. Sürekli gelişen bir teknolojiye sahibiz. Dolayısıyla bilgi ve becerilerin süreklilik kazanması sağlanmalıdır.
  5. Arama motorlarından ön sıralarda yer alan bir firma olabilmek için gereklilikleri takip etmek ve yapmak size yön verecektir.

Yukarıda bulunan maddelerin yanı sıra plan ve program oldukça önemlidir.

İş planına sahip olmak ve o yönde ilerlemeye çalışmak son derece önemlidir. Yeterli bir bilgi ve deneyime sahip değilseniz gerekli durumlarda uzmanlardan yardım almaktan vazgeçmemelisiniz.

Ürünlerin herhangi bir hasar almadan müşteriye ulaşmış olmaları, hasarlı teslim olduğu durumlarda da müşteri ile özverili bir şekilde ilgilenilmesi gerekmektedir. Müşteri memnuniyeti konusunda hassas davranmak, kendilerini değerli hissettirecek ve kalıcı müşteri kategorisine girmesini sağlayacaktır.

İnternet üzerinden satış yapan birçok firma olduğu gibi, bu firmalar sosyal medya üzerinden de satışlarını paralel olarak gerçekleştirmektedir. Sosyal medya üzerinden de aktif bir şekilde ürün ve hizmetlerin satışının komisyon ödenmeden yapılması mümkündür.

Bu büyük bir avantaj olsa da sosyal medya uygulamalarının e-ticaret sitelerinden daha çok tercih edilmesi bir dezavantaj olacaktır. Bu nedenle e-ticaret platformuna ciddi bir reklam yapma zorunluluğu doğabilmektedir.

Aklında e-ticaret iş modeline atılma fikri olanlar yorumlarda amaçlarını belirtirlerse kendilerine diledikleri bir veya birkaç alan hakkında satış raporları, rakip analizleri, ne kadar yatırıma ne kadar kazanılabilir? gibi konularda detaylı ve özel e-ticaret raporu hazırlayacağım.

Hemen yorumlarda merak ettiğiniz alanın ismini ve diğer sorularınızı sorabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.