fbpx

Adwords Nedir?

SEO ve SEM potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için iki farklı sistem, teknik ve markalaşma işlemlerinin bütünüdür. AdWords Nedir? , SEO ve SEM bu tabirlere ihtiyacım mı var? Bu içeriği neden okuyorum? Amacım ne? Tüm bu soruları cevaplayabilmeniz için sizlere basit bir oyun planladım.

Oyun flowchart adı verilen yazılım uzmanlarının bir yazılımı geliştirmeden önce aşamaları mantık ve şekil ile ifade ettikleri bir teknikle tasarlandı. Dilerseniz bu oyunu kısaca oynayarak sonucuna göre içeriğime göz atabilirsiniz.

Not: Mobil olarak bu sayfayı görüntülüyorsanız oyun şemasını yakınlaştırarak daha net görebilirsiniz.

Not 2: Ayrıca bu içerik okumaktan keyif almayan bireyler için profesyonel olarak seslendirilmiştir. Oyunun hemen altında içeriğin tamamını sesli bir şekilde dinleyebileceğiniz bir player bulunmaktadır. Keyifli vakit geçirmenizi dilerim. İyi eğlenceler…

Bu içeriği okumak yerine aşağıdaki Player’ı kullanarak dinleyebilirsiniz!

Dinlemek üzere olduğunuz AdWords Nedir? içeriği 540 kelime olup toplamda 5:14 saniye sürecektir.

Adwords Nedir? bu konuya kısa bir cevap vermek gerekirse Google’ın bir servisi olduğunu ifade ederek özetleyebilirim. Biliyorsunuz ki reklam insanlığın özellikle son yüzyılda en çok kullandığı ve ticaretin dönmesine vesile olan bir alandır.

Uzunca bir süredir geleneksel medya adı verilen reklamcılık alanında onlarca marka kendini gösterdi. Talebin çok olması direkt olarak geleneksel medya da bulunma ihtimalini maddi olarak yukarılara çekti.

Günümüzde ise sanki bu duruma alternatif olması için üretilmiş bir alan olan dijital reklam alanı ortaya çıktı. Arama motorları, teknoloji şirketleri dijital alanda firmaların, markaların ya da bireylerin kendilerini tanıtabilmeleri için yüzlerce uygulama, araç ve sistem geliştirdi.

İşte Adwords bu geliştirilen araçlardan bir tanesi olarak sektörde yer edinmiş eşsiz bir araçtır.

Google AdWords Nasıl kullanılır?

Adwords Nedir? Nasıl kullanılır soruları İngilizce halinden yeni yeni Türkçe dil seçeneğine geçmiş olan bir sistem oluşundan sorulmaktadır. Adwords günümüzde artık neredeyse resmi bir meslek ve uzmanlık alanı gerektiren bir araçtır.

Yönetimini yapmış olduğunuz reklam kampanyalarının hedef kitle tercihleri, tercihlerin verdiği tepkilerin raporları, analiz çalışmaları, bütçe tercih ve kontrolleri araç kullanımı zor hale getirdi diyebilirim.

AdWords son dönemde neredeyse tamamen Türkçe olan bir araçtır. Basit bir hesap açabilir ve yapmanız gerekenleri beş on dakikalık bir araştırma ile çözebilirsiniz.


NOT: Profesyonel bir kampanya yönetimi, bütçe kontrolü, hedef kitle tercihleri ve gerekli çalışmalar yapılabilmesi için tecrübe gerektirmektedir

Google AdWords Nedir Ne İşe Yarar?

Görselde görmüş olduğunuz gibi çok basit olarak AdWords sisteminin bize ne sağladığını anlayabilirsiniz. AdWords sistemi sayesinde SEO adı verilen çalışmaları yapmadan kelime ücreti ve stratejinize göre en üst sıralarda görünebilirsiniz.

Fakat SEO çalışmalarında olduğu gibi SEM çalışmalarında da aynı sektör üzerinde Google üzerinden reklam yapmak isteyen onlarca rakibiniz bulunacaktır.

Bu rakiplerin önüne çıkabilmek için mantıklı ve kaliteli bir strateji, uzun soluklu reklam verme ve ilginç stratejiler geliştirmeniz gerekmektedir.

Adwords Nedir

Google SEO AdWords Nedir?

SEO, Search Engine Optimization olarak İngilizce bir açılma sahip işlemler bütünüdür. Arama motorları aynı sektör üzerinde hizmet vermek isteyen platformları birbirinden ayırmak için onlarca durumu izleyerek bir karar verir ve bu karar ışığında sizi hangi sıraya koyacağını hesaplar.

SEM ise yine SEO mantığına benzeyen bir sistemdir. Fakat daha çok Money Talks tabirine yani Para Konuşur mantığına dayalı bir sistem olarak çalışmaktadır.

Şayet herhangi bir sebepten dolayı doğal çalışma yaptırmak istemiyorsanız ki (Adwords Nedir? gibi bir soruyu araştırdığınız için şuan bu içeriği okumaktasınız.) SEM çalışması yapabilirsiniz.

Search Console Nedir? yazımı okudun mu? Tüm detayları öğrenmek için hemen banner üzerine tıklayabilirsin.

SEO Veya SEM Hangisini Seçmelisiniz?

İçeriğin girişinde oynamış olduğunuz oyunda SEO mu yoksa SEM sistemini mi seçmeniz gerektiğini, bununla ilgili eğitim alıp bireysel uğraşmak mı istediğinizi yoksa profesyonel bir destek mi almanız gerektiğini öğrenmiştiniz.

Fakat sizlere tavsiyem şudur. Yıllardır edinmiş olduğum tecrübelerin hemen hepsinde kısa vadede maddi kazanç elde etmeyi markalaşmaya tercih eden firmaların büyük sorunlar yaşadığını gözlemledim.

Markalaşma çalışması içinde bulunmanız gereken tüm platform ve sistemleri yeterli kadar kullanmanız gerekir. Bu nedenle SEM veya SEO arasında seçim yapmak yerine Dijital ve Geleneksel Pazarlama çalışmalarını bir bütün olarak görüp işletmenizin geleceğini bu duruma göre çizebilirsiniz.

AdWords Nedir? içeriği yeterli gelmediyse sol alt kısımda bulunan Whatsapp ikonundan bana kolayca ulaşabilir ve hızlı bir şekilde merak ettiğim tüm sorulara cevabı ücretsiz olarak alabilirsin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.