fbpx

Web Sitesi Trafiğini Artırmak İçin En Önemli 5 Yol

Web sitesi trafiğini artırmak, sadece bir gecede başarılı bir şekilde yapılan bir şey değildir. Çalışkanlık ve çok sabır gerektirir. Araştırmanızı yapmanız ve kaynaklarınızı genişletmeniz gerekiyor.

Web Sitesi Trafiğini Artırmak

Web sitenize mükemmel trafik sağlamak için birçok strateji vardır. Ancak, bunun temellerini bilmeniz ve oradan geliştirmeniz gerekir. İşte, sahip olduğunuz herhangi bir web sitesine gelen trafiği artırmanın beş pratik yolu.

Gelen Bağlantılar

Gelen bağlantıların birincil amacı, diğer web sitelerinin veya içeriklerin insanları sitenize yönlendirmesine izin vermektir.

Gelen bağlantıların sizin için çalışmasını sağlamanın üç yolu vardır.

Dâhili Bağlantı

 Bu sizin için oldukça sıra dışı görünebilir, ancak yeni içeriğinizi web sitenizdeki diğer mevcut içeriklere bağlamak faydalıdır. Bu, daha fazla insanın web sitenizin farklı bölümlerini ziyaret etmesine yol açar.

Bu yaklaşım, ziyaretçilerin sitenizde kolaylıkla gezinmesine yardımcı olur. Ziyaretçiler sitenizde daha uzun süre kaldıkça web siteniz için daha fazla itibar oluşturur.

Misafir Gönderimi

Başkalarının web sitelerinde uzun biçimli içerik oluşturduğunuzda, onları web sitenize yönlendirmek için belirli metinlere köprüler ekleyebilirsiniz.

Doğrudan Paylaşım

Köprüleme işe yaramazsa, web sitenizin bağlantısını başkalarıyla paylaşmak için diğer insanlardan yardım isteyebilirsiniz. Direkt mesaj yoluyla olabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonunu daha önce çevrimiçi işletmeler tarafından popüler olarak bilinen bir pazarlama stratejisi olarak duymuş olabilirsiniz. Bu strateji genellikle SEO olarak adlandırılır. Çevrimiçi varlığı geliştirmek için en etkili stratejilerden biridir. Potansiyel müşteri oluşturmak veya yalnızca trafiği artırmak için SEO, dijital pazarlamanın vazgeçilmez bir yönüdür.

SEO’da birincil hedef, arama motoru sonuç sayfasında en üst sıralarda yer almaktır. 

Arama motorlarındaki temel hedef, yeni içeriklerin eski içeriklerin önüne geçme eğiliminde olmasıdır. Bu, web sitelerini kimse ziyaret etmezse eski web sitelerini unutulmaya meyilli hale getirir. Arama motorları artık internetteki en güncel ve en alakalı içeriği belirlemek için algoritmalara sahiptir.

İçeriğiniz güncellenmemişse web siteniz çoğu arama motoru sonuç sayfasında gösterilmeyecektir. Görünür hale getirmek için iki basit şey yapabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

İster iş ister kişisel amaçlı olsun, web sitenizin her zaman bir teması olacaktır. Bu temaya dayanarak, içeriğinizi insanların bilginiz veya hizmetlerinizle ilgili bilgi vermek için yazıyorsunuz.

İçeriğinize, ziyaretçilerinizin bilmesini istediğiniz şeylere oldukça spesifik anahtar kelimeler eklemelisiniz. Örneğin, anahtar kelimeniz olarak “elektrikli süpürge” kullanmak yerine, ziyaretçileriniz için daha belirgin hale getirmek için “kalın halılar için elektrikli süpürge” kullanabilirsiniz.

Yüksek Hacimli Anahtar Kelimeleri Hedefleyin 

Seçtiğiniz anahtar kelimelerin yüksek hacimli arama oranına sahip olup olmadığını belirlemek için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar vardır. Her zaman en yüksek hacimli arama oranına sahip anahtar kelimeleri kullanmak her zaman en iyisidir. Anahtar kelimelerinizi akıllıca seçmenizin ana nedeni budur.

Fark ettiyseniz, bu yolların her ikisi de içeriğiniz için anahtar kelimeler seçmeyi gerektirir. Bunun nedeni, SEO’nun esas olarak içerikle ilgili olmasıdır. Web sitenizde trafik elde etmek için, diğer yüzlerce siteye kıyasla en iyi ve en alakalı içeriğe sahip olmanız gerekir.

Bloglama

SEO’yu tanımak, web sitenizi dijital kamuoyuna tanıtmanın en iyi yoludur. Bloglama ile arama motorlarını çok sık kullanmayanlara bile daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Blog yazmanın temel amacı, bilgi vermek ve ilgili herhangi bir konuyu tartışmaktır. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi blog üzerinden sunabilirsiniz. Bu şekilde, benzer ilgi alanlarına ve muhtemelen gerçek potansiyele sahip çeşitli insanlarla bağlantı kurabilirsiniz.

İnternette blog yazmanın iki yolu vardır. 

Kişisel Bloglama

Kişisel Bloglama

Bu, kendi başınıza bir blog oluşturmayı ve web sitenizde yayınlamayı gerektirir. Web sitesi oluşturabilir veya mevcut web sitenize bir blog bölümü ekleyebilirsiniz. Her iki durumda da, hitap etmeniz gereken insanlar için içeriğe çaba harcıyorsunuz.

Misafir Bloglama

Bu, diğer kişilerin web sitelerinde blog içeriği yayınlamayı gerektirir. Bu, hem size hem de web sitesi sahibine yarar sağlar, çünkü her iki kaynak için de güvenilir oldukları konusunda mükemmel bir itibar oluşturur. Konuk bloglamanın ana avantajı, zaten hedef kitlenizin olması ve tek ihtiyacınız olan içeriğinizi sunmaktır.

Çevrimiçi işletmeler, web sitelerine gelen trafiği artırmadaki etkinlikleri nedeniyle düzenli olarak bir blog tutar. Güncellenen içerikle birlikte bloglar, hedef kitleniz ve olası potansiyel müşterilerinizle bağlantıda kalmanızı sağlar. Ne kadar çok bağlantı kurarsanız, web sitenize o kadar fazla trafik kazanırsınız.

Güvenirlik Sağlama

Dijital pazarlamada kimse tek başına başarılı olamaz. Rakipleriniz olsalar bile, saygın web sitesi sahiplerinden yararlanmalısınız.

Web sitenizden ilgili içeriğe sahip diğer web sitelerine giden bağlantılardan da yararlanabilirsiniz. Saygın bir siteye bağlantı verirseniz, arama motorlarının sizin de güvenilir olduğunuzu bilmesini sağlarsınız.

Web Sitesi Trafiğini Artırmak İçin Ücretli Reklamları Kullanabilirsiniz.

Ücretli Reklamlar

Ücretli reklamlarda, kısa sürede ziyaretçi sağlayan yöntemdir. Bu yöntem belirli bir süre için geçerlidir. Ücretli reklamların temel amacı kısa sürede çok sayıda kişiye ulaşmaktır.

Ücretli reklamları arama motorları aracılığı ile verebilirsin. Sitenizi üst sıralarda çıkaracak ve trafik almanı sağlayacaktır. Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru sıralaması Google, yandex ve bing’dir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.