fbpx

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya nedir? Günümüzde yaşayan insanların, dijital camianın giriş kapısı olan internet alt yapısı sayesinde ve bu alt yapıya uygun ek yardımcı yazılımlar eşliğinde fikirlerini, düşüncelerini ve/veya görsel-işitsel materyallerini yayınladığı platformdur.

Platformdur demek biraz sığ bir kelime gibi gelse de aslında yapılan tüm bu işlemler genel bir platform olan internet üzerinden yapıldığı için platform kelimesini kullanabiliriz. Evet sosyal medya kavramının ne olduğunu anladık? Peki nelere sosyal medya diyoruz? Dilerseniz gelin bu konuyu bir alt başlığımızda detaylandıralım.

Sosyal Medya Nelerdir?

Sosyal medya nedir? hepinizin bildiği ve telefonlarınızda uygulamaları olan neredeyse tüm araçlara sosyal medya ismi vermekteyiz. Bu konunun detaylarına inmeden önce size başımdan geçen bir olayı aktarmak isterim.

2016 yılında üniversitede bir arkadaş ortamındayken bir grafiker ile karşılaştım. Bu grafiker benim kız arkadaşımın, kız arkadaşının sevgilisiydi. Kişiyi benimle aynı meslekte olduğunu sandıkları için benimle tanıştırmak istemişler. Fakat tanışacağımız arkadaşımız biraz egoist. Kendisini grafiker olarak tanıttığı masada benden kaynaklı olarak bir süre sonra yazılımcı olduğunu da söyledi. 

Bende “aa hadi ya hangi dilleri biliyorsun?” diye sorduğumda aldığım cevap “Visual Basic, HTML” oldu. Daat yanlış cevap. Visual Basic yazılım geliştirirken grafiksel görünüm elde etme noktasında yardımcı olan bir programken HTML bir yazılım dilidir. 

Toparlayacak olursak Sosyal Medya bir web sitesidir ama tam olarak da bir web sitesi değildir. Yani www.instagram.com bir internet sitesidir ama bunun sebebi İnstagram şirketinin bir web sitesi de açmak istemesidir. Aslında sosyal medya denilen kavram bir internet sitesi değil bir ortama verilen isimdir. 

İşte genel anlamda sosyal medya dediğimiz platformların listesi:

  • Facebook. Tür: Sosyal Ağ Sitesi.
  • Twitter. Tür: Mikroblog, Sosyal Ağ Sitesi, 
  • LinkedIn. Tür: Profesyonel Ağ Sitesi.
  • Instagram. Tür: Fotoğraf/Video Paylaşım Ağı
  • Badoo. Tür: Arkadaşlık Sitesi.
  • Tiktok. Tür: Sosyal Ağ Sitesi
  • Youtube. Tür: Mikroblog, Sosyal Ağ Sitesi

Sosyal Medya Ne İçin Kullanılır?

Sosyal Medya Ne İçin Kullanılır? genel itibariyle sosyal medya diğer insanların, şirketlerin ve toplulukların neyi ne zaman yaptıklarını bilmek, duymak ve görmek adına kullanılır. Her kullanıcı yaptığı, düşündüğü ve ilgisini çeken durumları ya fotoğraflar ya da yazılı içerik olarak o ortama aktarır. Böylece sosyal medya kullanımı yapılmış olur. Peki Sosyal Medya gerçekten düşünüldüğü kadar kullanılan bir şey mi? Türkiye’nin yüzde kaçı sosyal medya kullanıyor? 

Türkiye’nin Yüzde Kaçı Sosyal Medya Kullanıyor?

Türkiye’nin yüzde kaçı sosyal medya kullanıyor? 2020 verilerine göre dijital ortamlarda geçirilen toplam süre genel yaşantımızın 3’te 1’inden oldukça fazla.Yapılan araştırma verilerine göre, Türkiye’de aktif tam olarak 54 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. 

Bu, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin neredeyse toplam nüfusun yaklaşık yüzde 64’ünün sosyal medya mecralarında dolaştığı ve aynı zamanda aktif olarak paylaşım yaparak içerik tükettiği anlamına geliyor.

Türkiye’nin yüzde kaçı sosyal medya kullanıyor? sorusunun cevabı için bu verilerin 2021 yılına göz attığımızda aktif olarak sosyal medya kullanım oranının %72’ye yükseldiğini görüyoruz. Bu durum insanlık için korkutucu mudur? bu başka bir videonun konusu olsun.

Fakat bu denli yoğun bir kullanımı olan bir dünyada uzman olmanız sizin için eşsiz bir nimet olacaktır. Bu alanda uzman olmanız ve sosyal medya nedir? gibi sorularınıza cevap olması için sizlere mükemmel bir eğitim içeriği hazırladım. Bu içerikte eğitim setinin ilk videosu ilk içeriğiydi. Yorum yapmayı, beğenip abone olmayı unutmayın. Sahi %72 oranında sosyal medya kullanımı sizce de yüksek bir oran değil mi? Hadi gelin bu konuyu yorumlarda beraber tartışalım. 

İlginizi Çekebilir : E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? 

2 thoughts on “Sosyal Medya Nedir?”

  1. I was excited to discover this website. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you book-marked to look at new things on your website.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.