fbpx

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı arama motoru optimizasyonu (SEO) yapabilmesinde en önemli rol, çevrimiçi aramanın trendleri ve algoritmaların sürekli gelişmesinden dolayı geliştirmektir.  Bu nedenle, bir SEO Uzmanının ayakları üzerinde düşünebilmesi ve bu değişikliklerin bir adım önünde olabilmesi önemlidir.

Günümüzde çoğu şirketin bir web sitesi veya bir tür çevrimiçi varlığı olduğundan, içeriklerini çevrimiçi ortamda daha görünür kılmak için hepsinin iyi SEO stratejilerine sahip olması gerekir. Bu nedenle, bir SEO Uzmanı rolü, bir web sitesi olan veya çevrimiçi içerik yayınlayan herhangi bir kuruluşla ilgilidir.

Bir SEO Uzmanının genel amacı, bir web sitesine daha fazla trafik çekmek ve web sitelerini analiz ederek ve inceleyerek ve daha iyi arama stratejileri aracılığıyla bu web sitelerinde değişiklikler uygulayarak bir kuruluşun içeriğinin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmektir.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, bir web sitesini analiz ederek, arama motorları için optimize hale gelmesini sağlayacak olan gerekli değişiklikleri uygulayan kişidir. SEO uzmanı bir şirket çalışanı olabilir. Aynı zamanda bireysel danışman ya da bir SEO danışmanlık firması olabilir.

Bu uzmanlar, strateji geliştirmek, rakipleri analiz etmek veya belirli bir SEO uyumlu içeriğin nasıl yazılacağını anlar. Anahtar kelime araması söz konusu olduğunda derinlemesine bilgi sahibi olur. Bir şirket (büyük veya küçük) satışları veya pazarlama faaliyetleri için web üzerinden gelecek olan trafiğe güveniyorsa, SEO uzmanı ile çalışmaları gerekmektedir.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO Uzmanı iyi bir şekil de problem çözücü ve karar verici olmalıdır. Ayrıca, hangi içeriğin alakalı olacağını ve ziyaretçiler için ilgi çekici olacağını tanıma ve önceliklendirme konusunda iyi bir yeteneğe sahip olmalıdırlar. Günlük sorumlulukları şunları içerebilir:

 • SEO ortamındaki değişikliklere ayak uydurmak için arama motorları tarafından belirlenen arama algoritmalarını izleme
 • İçerik pazarlama stratejileri geliştirmek ve entegre etmek
 • İçeriği dağıtmak ve harici siteleri kuruluşun sitesine geri bağlamaya teşvik etmek için sosyal medyayı kullanmak
 • Etkili topluluk oluşturma yoluyla web sitesine hedefli ve sadık trafik çekmek
 • Ziyaretçileri aktif birer kullanıcıya dönüştürmek amacıyla kullanıcı deneyimi ve dönüşüm oranı optimizasyon yöntemlerini kullanmak
 • Web sitelerinin performansını izlemek ve iyileştirme için önerilerde bulunmak için arama terimlerini, sıralamaları ve analitiği sürekli kontrol etmek.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Arama motoru optimizasyonu alanı çok yeni olduğu için çoğu insan SEO’yu geleneksel 4 yıllık bir üniversite programından öğrenmiyor.

Bir kişinin SEO uzmanı olması için uygulaması gereken en yaygın yollar şunlardır:

 • Bir SEO kursu (veya birkaç SEO kursu) alın
 • Kendi web sitenize optimizasyon çalışmaları yaparak SEO öğrenin
 • Pazarlama ajansında çalışmak
 • Çevrimiçi bir kurs sayesinde SEO sertifikası alın
 • “Kurum içi” bir SEO uzmanı olarak çalışın

Seo Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Öncelikle bir SEO uzmanı olabilmek için üniversite okumak gerekmez. Fakat bazı bölümlerin iyi bir SEO uzmanı olabilmeniz için size ciddi avantajları olacaktır.

 1. Web tasarımı ve kodlama,
 2. Bilgisayar programcılığı ve yazılım
 3. Bilişim Teknolojileri
 4. Grafik Tasarım (UX/UI tarafı SEO ile ilgili doğrudan bağlantılı bir bölümdür.)[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Teknoloji ile ilgili diğer bölümler sizlere algoritmaları daha iyi anlamanız için çok sayıda bilgi öğretebilecek bölümlerdir.[/box]

Seo Uzmanı Ne iş Yapar

Arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanının ana hedefi arama motorlarından hedeflenen kitleleri çekmek ve onları müşteriye dönüştürmek olan bir dizi SEO stratejisi uygularlar. SEO sürekli değişen bir ortamdır, teknolojinin hızla değiştiğini ve geliştiğini bildiğimiz için bir SEO uzmanının sürekli öğrenmesi ve gelişmesi gerektiği anlamına gelir.

SEO’nun temel amacı, çeşitli teknikler kullanarak siteniz üzerindeki organik trafiği artırmaktır. Daha fazla insanın sitenize gelmesi sonucunda arama motorunda iyi bir sıralamada olduğunuzdan emin olur.

SEO Uzmanı İş Sorumlulukları Nelerdir?

Bir SEO uzmanı, müşterilere faydalı olabilecek çevrimiçi araştırma yöntemleri hakkında kapsamlı bir anlayışa sahiptir. En son pazarlama trendlerinden çevrimiçi mekanlara, müşterinin çevrimiçi varlığını iyileştirecek teknikler ve araçlara kadar tümü SEO uzmanı tarafından yönetilir.

Bununla birlikte, birçok kişi SEO’nun tek seferlik bir görev olduğuna ve burada optimizasyonun bir kez yapıldığına ve web sitesinin diğer alanlarına odaklanabileceğinize inanıyor. Bu doğru değil, SEO başarıya ulaşmak için yoğun çaba ve kaynak gerektiren devam eden bir iştir. Bu nedenle, zamanınız veya uzmanlığınız yoksa, güvenilir bir SEO uzmanı ile çalışmak sizler için akıllıca bir seçim olabilir.

SEO Uzmanının En Önemli Rolleri
İşte bir SEO Uzmanının En Önemli Rolleri ve Sorumlulukları:

İşte bir SEO Uzmanının En Önemli Rolleri ve Sorumlulukları:

Başarılı bir SEO uzmanının yapması gereken tüm sorumlulukları sektörel tecrübemden dolayı sizler için maddeledim. Bu maddeleri bilmeniz çalıştığınız SEO uzmanını kontrol ve takip etme noktasında sizlere fayda sağlayacaktır.

 • Bir SEO uzmanı, iki optimizasyon seviyesinin tümünü bilir: sayfa içi optimizasyon ve Sayfa dışı optimizasyon.
 • Bir SEO uzmanı, müşterinin hedefini analiz etmekten ve en iyi sonucu veren pazarlama planını tasarlamaktan sorumludur.
 • Müşteri tarafından pazarlama kampanyası ve diğer satın almalar için ayrılan bütçe dahilinde çalışır.
 • Müşteri tarafından sağlanan kişisel bilgilerin korunması SEO uzmanının sorumluluğundadır.
 • En iyi alan adı, Başlıklar ve alt başlıklara karar verir.
 • Etkili arama motoru anahtar kelimelerinin web sitesi içerisinde ilgili yerlerde kullanılması SEO Uzmanı tarafından halledilmelidir.
 • Tasarım, içerik ve linklerde ihtiyaca göre değişiklik yapma.
 • Gelen trafiği artıran stratejiler kullanma.
 • Popüler arama motorlarında ilk sayfada yer almaya çalışmak.
 • Google’ın Algoritması gibi en son SEO haberleri ve yöntemleri ile güncel olmak.
 • SEO lideri ile etkileşim kurmak için çevrimiçi forumlarda ve SEO topluluklarında yer almalıdır.
 • Gerekirse blog sayfaları eklemek ve dizinlere geri bağlantı almak için makaleler göndermek için de faydalı olabilecek yeni yöntemler denemek.
 • Web sitesi performansını iyice izler ve trafiği iyileştirmek için gerekli adımları atar.
 • 404 Hatası, Yinelenen İçerik, XML ve HTML site haritası ile ilgili sorunlar, bozuk bağlantılar vb. gibi teknik sorunlar düzeltilmelidir.
 • Tıklama Oranlarını artırmak ve arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için kullanıcı ve mobil dostu web sitesi geliştirmelidir.
 • İzleyicinin dikkatini çekmek için akılda kalıcı ana hatlar ve benzersiz içerik yazar. Bunları web sitesine düzgün bir şekilde yerleştirir
 • Blogger ve WordPress gibi İçerik Yönetim Sistemi ve CSS, HTML vb. gibi basit kodlama ile iyi çalışmalıdır.
 • Müşteriye web sitesinin performansı hakkında verilen periyodik istatistikler ve analitik veriler.
 • Pazarlama planında Sosyal Medya ve Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube vb. ağların kullanımı.
 • Müşterinin dikkatini çekmek için bir SEO Uzmanı ve ekip lideri ayrıca çevrimiçi reklam kampanyaları ve müşteri tarafından talep edilirse basın bültenleri oluşturmalıdır.
 • Marka bilinirliğini artırmak için dijital pazarlama kanallarını ve tekniklerini kullanmak.
 • Sosyal Medya performansını izlemek ve Hayran Sayfaları oluşturmak gibi iyileştirmeler için düzeltici önlemler almak.
 • Müşteri, herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya web sitesi güvenlik sorununa karşı korunmalıdır.
 • Web sitesinde yapılan çalışmaların aylık olarak gözden geçirilmesi ve bugüne kadarki ilerleme, müşteri ile kişisel görüşme yoluyla verilmelidir.
 • En önemlisi trafik oluşturabilmeli, onları müşteri adayına dönüştürebilmeli ve bu müşteri adaylarını satışa dönüştürebilmelidir.

SEO Uzmanı Maaşı

Kıdemli SEO uzmanları 2021 yılı itibariyle yaklaşık olarak 6.500 ile 10.000 Türk Lirası arasında bir maaş almaktadırlar. Bu maaşlar çalışılan şirkete, uzmanlık becerilerine ve tecrübelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kıdem Maaş Ortalaması
Junior SEO Uzmanı 2.825 TL – 3.500 TL
Mid SEO Uzmanı 5.500 TL – 7.500 TL
Senior SEO Uzmanı 9.800 TL – 15.000 TL

Kıdemli SEO uzmanları 2021 yılı itibariyle yaklaşık olarak 6.500 ile 10.000 Türk Lirası arasında bir maaş almaktadırlar. Bu maaşlar çalışılan şirkete, uzmanlık becerilerine ve tecrübelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Merak ettiğiniz tüm konularla ilgili bana mesaj atabileceğinizi unutmamanız dileğiyle.[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Kariyer.net üzerinden SEO Uzmanı ortalama maaşlarını daha detaylı bir şekil de görebilirsiniz. https://www.kariyer.net/pozisyonlar/arama+motoru+optimizasyonu+seo+uzmani/maas[/box]

2 thoughts on “SEO Uzmanı”

 1. I was excited to discover this website. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you book-marked to look at new things on your website.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.